Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
14. září 2023 14:31
Čas čtení 0:37

Kafkova hlava bude mimo provoz. Populární pražský pomník projde opravou

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Kafkova hlava bude mimo provoz. Populární pražský pomník projde opravou
Zdroj: Jindřich Nosek (NoJin) / Wikimedia Commons

Pohyblivá socha v proluce poblíž Spálené ulice v Praze, která ztvárňuje hlavu spisovatele Franze Kafky, se bude opravovat.

Koncem září bude plastika od Davida Černého rozebrána, opravy potrvají několik měsíců. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti CPI Property Group Jakub Velen. Během oprav se také bude instalovat nový otočný systém sochy.

V pondělí 25. září bude kolem Kafkovy hlavy postaveno lešení s plachtou. Jednotlivá patra se budou demontovat pomocí jeřábu shora. Socha by mohla být umístěna zpět na místo do konce roku.

Původně se otáčela nepřetržitě celý den, kvůli rychlému opotřebování jednotlivých komponentů se ale podle firmy, které patří, musel provoz v minulosti několikrát redukovat.

Pohyblivá busta Franze Kafky, která je oblíbeným cílem turistů, je vysoká 10,6 metru a váží 39 tun. Od roku 2014 je umístěna před obchodním centrem Quadrio. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 motorů a téměř kilometr kabelů. Nerezové panely se otáčejí nezávisle na sobě, takže tvář získává různé grimasy.

Dílo vzhledem ke své technologické náročnosti vyžaduje pravidelný servis. Každý rok prochází rozsáhlejší údržbou.

Domů
Sdílet
Diskuse