Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
21. prosince 2023 17:59
Čas čtení 1:19

Pozor na počasí: Česko potrápí kombinace silného větru, sněžení a vzestupu hladin

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Pozor na počasí: Česko potrápí kombinace silného větru, sněžení a vzestupu hladin
Zdroj: Unsplash/Khamkéo Vilaysing/volně k užití (ilustrační foto)

Od čtvrtečního večera se začnou v Česku od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách závěje, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na některých zejména podhorských tocích podle něj navíc hrozí vzestup hladin na první, nejnižší povodňový stupeň. Pro celé Česko je nadále v platnosti varování před silným větrem, který může být hlavně v Čechách velmi silný, s poryvy o rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Na horách v Česku bude do noci na pátek nadále intenzivně sněžit. Napadnout může od 10 do 30 centimetrů sněhu, v Krkonoších a na Šumavě i kolem 40 centimetrů. V kombinaci se silným větrem se proto mohou v místech s nadmořskou výškou nad 700 metrů tvořit sněhové jazyky, případně závěje. Varování před nimi platí od čtvrtečních 21:00 do půlnoci z pátku na sobotu.

Od čtvrtečního večera do odvolání hrozí podle meteorologů také vzestup hladin některých toků, zejména v podhorských oblastech. Vystoupat mohou až na první stupeň povodňové aktivity (SPA). „Od noci z pátku na sobotu hrozí na řekách další vzestupy. Zasáhnou větší území a riziko dosažení prvního nebo i vyšších SPA bude větší,“ uvádí ČHMÚ.

Meteorologové také aktualizovali varování před silným větrem vydané ve středu. Velmi silně bude foukat v Čechách, a to až do půlnoci z pátku na sobotu. Na Moravě a ve Slezsku by měl být vítr o něco slabší, proto platí pro tyto oblasti výstraha s nižším stupněm nebezpečí.

21. prosince 2023 15:27 Čas čtení 0:42 Varování před sýrem z Francie: Obsahuje nebezpečné bakterie, na český trh se dostalo 50 kilogramů Varování před sýrem z Francie: Obsahuje nebezpečné bakterie, na český trh se dostalo 50 kilogramů

Silný jihozápadní vítr bude mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině. Při večerním přechodu studené fronty bude v Čechách a na Vysočině dosahovat rychlosti ještě o 20 kilometrů vyšší. Vítr se bude postupně stáčet až na severozápadní a během pátku zesílí i na Znojemsku a Přerovsku, upozorňují meteorologové.

Od soboty bude podle ČHMÚ pokračovat počasí se silným větrem, sněžením přecházejícím v déšť a dalším vzestupem hladin potoků a řek. Výstrahu před těmito jevy meteorologové upřesní v pátek.

Domů
Sdílet
Diskuse