Ačkoliv vrchol aktivity klíšťat již máme za sebou, v některých krajích Česka bychom měli být raději stále obezřetní.
Web Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) denně zveřejňuje index aktivity klíšťat. Jedná se o předpověď, která pomocí teploty a vlhkosti vzduchu určí v dané lokalitě podíl klíšťat, jež jsou připravena k napadení hostitele. Právě rostoucí aktivita znamená i zvyšující se stupeň rizika napadení.
Hlavní vrchol klíšťat je pozorován spíše v květnu. Jak ale ukazuje předpověď pro následující dny, index aktivity klíštěte bude v některých krajích ČR na stupni 5, což značí mimořádné riziko napadení klíštětem.
Stupeň 1 = malé riziko
Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů je vhodné zvolit světlé a hladké oblečení (především kalhoty). Přichycená klíšťata je třeba odstranit.
Stupeň 2 = mírné riziko
Lidé by měli použít repelent a nesedat si či nelehat do porostů.
Stupeň 3 = středně velké riziko
Použít repelent, nesedat a nelehat si do porostů. Nevstupovat do křovin.
Stupeň 4 = vysoké riziko
Použít repelent, nesedat a nelehat si do porostů. Také nevstupovat do křovin a bylinných vegetací, zejména na okraji lesa, vodních toků a listnatého mlází.
Stupeň 5 = mimořádné riziko
Použít repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách.
V úterý lze stupeň 5 očekávat na východě. Týká se to zejména Moravskoslezského kraje, ojediněle také Olomouckého a Zlínského kraje.
Aktivita klíšťat v těchto krajích ve středu již o něco poklesne. Vzroste ale v dalších částech republiky, jde například o sever Čech nebo Středočeský kraj. Ve čtvrtek zasáhne aktivita klíšťat na stupni 5 také části Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje. Mapu s výhledem na další dny najdeš na těchto webových stránkách.
„Zvýšení či snížení teploty v daném období, změny ve srážkových úhrnech a v sezónnosti počasí mají velký vliv na vývoj klíšťat a potenciální přenos infekčních onemocnění těmito parazity. Jednotlivé klimatické faktory působí komplexně a ovlivňují jak jejich vývoj, tak populaci jejich hostitelů (primárních přenašečů patogenů), na kterých sají,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.
Počátek sezóny klíšťat podle něj úzce souvisí s průběhem počasí a při krátkých a mírných zimách je nutné počítat s brzkou aktivitou klíšťat. Jejich výskyt vrcholí v květnu, druhý vrchol přichází na podzim. „Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem,“ píše ČHMÚ.
Jako obrana proti nákaze klíštětem je nejčastěji doporučováno použití repelentu, obutí pevných bot a hladké oblečení. Snaž se pohybovat pouze po zpevněných cestách. Po návratu z přírody je vhodné vyklepat oblečení a pořádně se prohlédnout. Ale pozor, klíště bys neměl*a mačkat rukou ani pinzetou. Na přisáté klíště bys podle webu v žádném případě rovněž neměl*a používat oleje nebo masti.