Desítky českých firem ve středu vydaly výzvu premiérovi Petru Fialovi s žádostí o přijetí manželství pro všechny. Na tiskové konferenci uvedly nejen morální a hodnotové důvody, ale i částku, kterou by uzákonění přineslo české ekonomice.
„Česko by přijetím manželství pro stejnopohlavní páry mohlo získat až 38 miliard korun,“ stojí v otevřeném dopise premiérovi. Do výzvy, kterou odstartoval Vodafone, se zapojilo 65 dalších českých firem, včetně společností jako Škoda Auto, Amazon, Plzeňský Prazdroj nebo ČSOB.
„Naše firmy zaměstnávají desítky tisíc lidí a vidíme, co všechno nerovnost přináší,“ říká generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák. „Inkluze je pro nás důležitá, a to nejen pokud jde o LGBTIQ+ lidi. Nejsme totiž motivovaní jen emocionálně a hodnotově, ale i byznysově, protože pokud se naši zaměstnanci necítí dobře a přijímaně, odrazí se to i na jejich pracovním výkonu,“ říká.
„Ve 21. století není možné, aby si lidé nebyli před zákonem rovni.“
Podle analýzy výzkumné organizace Open for Business je právě i byznysový a ekonomický potenciál důležitý. „Diskriminace se na zaměstnancích podepisuje. Dlouhodobě vede ke snížené ochotě investovat do vzdělání a seberozvoje, pokud tyto investice nejsou na trhu práce a ve společnosti plně doceněny. V rámci zaměstnání pak diskriminující prostředí vede k méně efektivní organizaci práce a vyšší míře psychické nepohody, což se odráží v nižší produktivitě či vyšší absenci,“ vysvětluje ekonom Vojtěch Bartoš.
Podle studie má uzákonění navíc i potenciál udržet současné a přilákat do Česka nové kvalifikované pracovníky ze zahraničí a obecně posílit inovace a konkurenceschopnost firem.
„V 21. století není možné, aby si lidé nebyli před zákonem rovni. Současný stav z hlediska práv LGBT+ lidí naprosto neodpovídá demokracii západního střihu,“ říká Dvořák, který poděkoval i ostatním společnostem za to, že se do výzvy zapojily.
Teď je to na vládě
Zda ale bude iniciativa firem popíchnutím pro vládu, ukáže čas. Manželství pro všechny se začalo projednávat už v roce 2016, ale zákon o rovném manželství byl předložen v Poslanecké sněmovně v červnu 2022 a o rok později prošel do druhého čtení.
Poslanci a poslankyně budou v nadcházejících měsících rozhodovat o jeho dalším postupu do třetího čtení a o posunu zákona dále do Senátu. V závěru čeká zákon podpis prezidenta Petra Pavla, který přijetí zákona a odstranění nerovností dlouhodobě podporuje. Současně ale zákonodárci jednají i o protinávrhu na uzákonění manželství jen jako svazku muže a ženy.