Dohoda mezi Evropským parlamentem a členskými zeměmi by měla dohlížet na využití umělé inteligence, sociálních sítí a webových vyhledávačů.
K dohodě došlo v pátek večer po 37 hodinách jednání, podle analytiků ale ještě bude nutné upřesnit detaily, uvádí The Guardian. Evropa se tak stala prvním kontinentem, který přijal regulace ohledně využití umělé inteligence. Evropský komisař pro vnitřní obchod Thierry Breton na síti X označil dohodu za historickou. Dále uvedl, že se na regulaci podílelo 100 lidí a že „za těch pár hodin spánku stála“.
Úředníci poskytli jen málo podrobností o tom, jak přesně bude konečný zákon znít. V platnost vejde nejdříve v roce 2025. Spotřebitelům mají pravidla umožnit podávat stížnosti, firmám zase hrozí v případě porušení pokuty, a to v maximální výši 35 milionů eur (v přepočtu zhruba 854 milionů korun) nebo sedmi procent celosvětového obratu dané společnosti, uvádí web ČT24.
Pravidla by měla upravovat například biometrické technologie a sledování v reálném čase. Existovat by měly i výjimky. Znamenalo by to, že policie by mohla invazní technologie použít pouze ve třech případech. Do těch by patřila neočekávaná hrozba teroristického útoku, nutnosti pátrání po obětech a stíhání závažné trestné činnosti.
O nové dohodě informovala na síti X i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Označila ji jako „jedinečný právní rámec pro vývoj umělé inteligence, kterému můžete důvěřovat“. Dále v příspěvku uvedla, že politickou dohodu vítá.
Proti předběžné dohodě vystoupila například firma DigitalEurope. Podle ní by dodržování nových pravidel bylo pro společnosti využívající AI nákladné a riskovalo by to znevýhodnění Evropy na mezinárodním trhu.