Studenti v Praze, Brně a Olomouci se vydali do ulic, aby upozornili na moc oligarchů v Česku. Staví se proti majitelům médií a fosilních společností. V Praze zablokovali dům jednoho z uhlobaronů Daniela Křetínského.
Studentská iniciativa Univerzity za klima po roce znovu uspořádala stávku. Přes 150 lidí se 17. listopadu sešlo na Masarykově nádraží a v průvodu s transparenty s hesly jako „Oligarchie není demokracie“ nebo „Snad uhlobaroni brzo pominou a mír zůstane s touto krajinou“ prošli centrem města. Zastavili se pak na místech spojených s „uhlobarony“ jakými jsou Daniel Křetínský nebo Pavel Tykač.
„Chceme varovat před tím, že ekonomická moc v tuto chvíli ovládá víc než volená moc politická. A tak se ptáme: Kdo v tomto státě rozhoduje? Jsou to politici, nebo podnikatelé oligarchové, kteří si kupují média, aby ovlivňovali veřejnou debatu, velkopodnikatelé, kteří se kamarádíčkují s politiky a kteří s jejich pomocí ovlivňují chod státu, kteří skupují uhelné elektrárny a ničí klima a kteří se kvůli zisku neohlížejí na ostatní? Pokud se studenti a studentky v osmdesátém devátém vyhranili proti špíně korupce a stínové ekonomiky, neposunuli jsme se s dnešními oligarchy vůbec nikam,“ hlásal jeden z mluvčích do megafonu u Masarykova nádraží.
Na demonstraci navázal festival v ulici Magdaleny Rettigové. Zde se konaly přednášky a debaty od platformy Re-set a zástupců organizace NaZemi. Součástí byly také koncerty Carmaque a Kvietah a další doprovodný program.
„Jsem tu, protože mi záleží na budoucnosti nás všech, a tu ohrožuje rostoucí moc oligarchů,“ řekla jedna z účastnic akce.
Na závěr se protest přesunul před palác Bellevue na Smetanově nábřeží, kde symbolicky zablokoval vchod do „křetínského paláce". Budovu před rokem koupili fosilní podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří studentům vadí kvůli své obchodní a politické činnosti. „Křetínský má zámeček, my ani na domeček,“ provolávalo studentstvo u řeky na Smetanově nábřeží.
„Hotel Bellevue ztělesňuje nerovnosti v české společnosti – zatímco mnozí z nás jen s obtížemi zaplatí nájem, lidé jako Daniel Křetínský si mohou dovolit skupovat nemovitosti v centru města za účelem investic a nechávat je prázdné. Křetínský a Tkáč kromě Bellevue vlastní i Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší na evropském trhu. Jen uhelné elektrárny spadající pod EPH produkují více emisí skleníkových plynů než celé Finsko,“ uvádí Univerzity za klima ve zprávě.
Dvojice podnikatelů také vlastní mediální dům Czech Media Invest, pod nějž spadá nejčtenější český deník Blesk, týdeník Reflex nebo internetový deník Info.cz. Křetínský dále vlastní podíly v mnoha zahraničních médiích, jako je francouzský deník Le Monde a britský Daily Mail.
Organizátoři stávky se letos oproti předchozím létům nezaměřili na vládu, na kterou by kladli požadavky, ale zaměřili se na veřejnost a povědomí o problematice. „Letos jsme se rozhodli, že naším cílem bude zvýšit debatu a pozvednout naše hlasy proti pár mocným, kteří v této zemi mají vysokou politickou moc, kterou si myslíme, že by rozhodně mít neměli,“ říká mluvčí Univerzit za klima Lucie Poláková.
Studentská iniciativa Univerzity za klima (UZK) stojí na aktivitě členstva, především v univerzitních městech jako je Praha, Brno, Olomouc a Hradec Králové. Mezi jejich pořádané akce patří mimo studentské stávky také happeningy a přednáškové a diskuzní večery. Angažovaly se v zavádění rostlinných jídel do menz a podporovaly vysokoškolské protesty proti podfinancovanému školství. Fungují od roku 2019.