Screeningové programy a preventivní prohlídky mohou být klíčové pro rozpoznání prvních příznaků větších problémů. Většina z nás na ně však zapomíná.
Od nového roku přibyl na seznam preventivních vyšetření i nový screeningový program, který se zaměřuje na zachycení rakoviny prostaty. Jednat se má o krevní test. Ohledně prevence rakoviny pak v Česku fungují ještě čtyři další. Jedná se o mamografický screening (který slouží ke včasnému záchytu rakoviny prsu), screening rakoviny děložního čípku, screening rakoviny tlustého střeva a konečníku a plicní screening v rámci programu prevence rakoviny plic.
„Preventivní prohlídky v České republice bohužel stále zanedbává až 75 procent lidí. Přitom díky nim mohu lékaři objevit nemoci, kterými člověk trpí, ještě v bezpříznakovém stadiu, což umožňuje dřívější nasazení léčby a tím pádem v konečném důsledku zvyšuje šance na záchranu života a na úspěšné vyléčení,“ vysvětluje v tiskové zprávě Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
Na jaké prohlídky máme nárok?
Ženy i muži by měli jednou za dva roky navštívit svého praktického lékaře a alespoň jednou ročně zubaře. Mohou také navštívit očního lékaře a dermatologa. Po 50. roce života mohou docházet na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Kuřáky, kteří denně vykouří 20 a více cigaret, pak praktický lékař může vytipovat pro screening rakoviny plic.
Žen se pak týká každoroční návštěva gynekologa, kde proběhne výše zmiňovaný screening rakoviny děložního čípku, a po 45. roce každé dva roky také mamografický screening. Mužů se pak po padesátce týká každoroční návštěva urologa.
Zlepšit návštěvnost preventivních vyšetření pomáhá aplikace Preventivka. Tu lze stáhnout na systém Android i iOS. Uživatelům připomíná termíny klíčových prohlídek a vysvětluje jejich průběh.