Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Anna-Marie Vondráková
12. ledna 2024 v 13:10
Čas čtení 1:10

Zemřel František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Zemřel František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77
Zdroj: wikimedia commons/ Rob C. Croes (ANEFO)/ volně k užití

Ve věku 92 let v pátek ve Švédsku zemřel jaderný fyzik, zakladatel a dlouholetý předseda Nadace Charty 77.

Dle nadace, která o jeho úmrtí informovala, patřil František Janouch k nejvýznamnějším osobnostem veřejného a společenského života druhé poloviny 20. století. Během svého života zásadně pomohl disentu v komunistickém Československu. Publikoval také desítky vědeckých prací a několik set populárně-vědeckých článků.

12. ledna 2024 v 11:48 Čas čtení 1:05 Zemřel veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, bylo mu 100 let Zemřel veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, bylo mu 100 let

Jeho otec prošel několika koncentračními tábory, vyrůstal tak v levicovém prostředí, vystudoval sovětské gymnázium v Praze a ve svých 17 letech vstoupil do KSČ. V padesátých letech navštívil Sovětský svaz, kde si uvědomil nedostatky komunistického zřízení.

„Zblízka jsem poznal, jak jsou naši i sovětští politici primitivní, s mizivým rozhledem. Jediný, kdo vykazoval nějakou inteligenci, byl Chruščov. A pak jsem měl taky možnost vidět ty otřesené struktury po celém Sovětském svazu, které nevěděly, čí jsou a jak se zachovat po tom šokujícím Chruščovově projevu,“ uvedl s odstupem pro Paměť národa.

Během pražského jara vykonával funkci předsedy celozávodního výboru KSČ v Ústavu jaderného výzkumu. Během toho zastával Dubčekovu koncepci „socialismu s lidskou tváří“ jako jedinou možnou reformu politického systému. Později v prvních dnech okupace 1968 posílal dopisy přátelům z vědeckých kruhů sovětských i západních s prosbou, aby proti zvůli Kremlu protestovali. Za své názory byl roku 1970 vyloučen ze strany.

V roce 1973 poté i s rodinou odjel do Švédska, kde mu Švédská akademie nabídla místo hostujícího profesora. Ve Stockholmu se však nepřestal zajímat o to, co se v Československu dělo. V roce 1978 navázal spolupráci s Václavem Havlem. Jeho telefonické poselství přednesl na mezinárodním kongresu PEN klubu. Později spoluzaložil Nadaci Charty 77. Peníze z ní poté posílal pronásledovaným rodinám v Československu. Zároveň využil přidružené publicity a nabádal švédskou veřejnost, aby se také zapojila do pomoci.

20. února 2025 v 8:03 Čas čtení 2:17 Rektorka Univerzity Karlovy se omluvila za odůvodnění výše odměn. Akademie ji ostře zkritizovala Rektorka Univerzity Karlovy se omluvila za odůvodnění výše odměn. Akademie ji ostře zkritizovala

Roku 1980 také vymyslel tzv. Videožurnál. Ten disentu v Praze zprostředkovával informace o kulturním dění na Západě. Mezi jeho další přínos patří písemné spojení Václava Havla a dramatika Samuela Becketta.

Domů
Sdílet
Diskuse