Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vincenc Novák
16. února 2024 12:01
Čas čtení 0:38

MAPA: V Česku začala už v únoru pylová sezóna. Podívej se, kde ti hrozí nebezpečí

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
MAPA: V Česku začala už v únoru pylová sezóna. Podívej se, kde ti hrozí nebezpečí
Zdroj: Pxhere/volně k užití

Společně s nadprůměrně vysokými teplotami posledních dní do Česka dorazilo tzv. fenologické předjaří, během kterého se na rostlinách objevují první listy či pupeny. Spolu s ním tedy začala také letošní pylová sezóna.

Český hydrometeorologický ústav na X zveřejnil fotografie, podle kterých se v Česku začali objevoval ikoničtí poslové jara – sněženky. První jarní květiny byly pozorovány například v Českém středohoří či v Chřibské na severu Čech. Díky předčasnému jaru už začaly rozkvétat také lísky. 

S prvními květy se do ovzduší začal dostávat pyl, který představuje riziko pro alergiky. Podle pylové mapy, kterou na svém webu zveřejnili meteorologové, aktuálně platí mírný stupeň ohrožení pro jižní a východní Čechy, Frýdlantský výběžek a sever a východ Moravy. 

Pylový semafor
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Pyl a změna klimatu

Podle meteorologů můžeme kvůli klimatické změně v příštích letech očekávat delší pylové sezóny. S rostoucími teplotami se totiž prodlužuje období, během kterého rostliny pyl produkují, což následně ovlivňuje množství pylů v ovzduší během roku. 

Domů
Sdílet
Diskuse