Nejvíce ochotní přestěhovat se za prací jsou lidé ze Severní Makedonie, naopak nejméně ti z Bulharska. Čeští občané a občanky se umístili na čtvrtém místě.
Do zahraničí by se za prací klidně přestěhovala čtvrtina Čechů a Češek. Ochotnější jsou obzvlášť lidé s vyšším příjmem a vyšší úrovní vzdělání. „Chtějí se však přestěhovat jen na relativně krátké časové období několika týdnů nebo měsíců a považují za důležité vzít s sebou své rodiny,“ uvádí společnost Alma Career, která průzkum zveřejnila.
Přestože se Česko s ochotou práce v zahraničí umístilo na čtvrtém místě ze 13 sledovaných zemí, jeho obyvatelé a obyvatelky by ze země vyjeli na nejkratší dobu. Skoro polovina preferuje práci v zahraničí na pár týdnů, 22 procent pak na několik měsíců a jen 32 procent, nejméně ze všech sledovaných zemí, na celý rok.
Důležitou roli při rozhodování hraje rodina. Pro lidi ze střední Evropy je odloučení od přátel a svých blízkých největší překážkou. Naopak motivačním faktorem je lepší plat.
Kam lidi chtějí za prací?
„První tři země v Evropě, do kterých to lidi z důvodu pracovních možností láká nejvíce, jsou Německo, Rakousko a Švýcarsko. Pro Čechy jsou nejlákavější sousední země – Německo, země EU a Rakousko. Zajímavostí je, že mezi lidmi z pobaltských zemí bylo nejoblíbenější zemí Španělsko,“ řekl Tomáš Pavlíček ze společnosti Alma Career, která v Česku provozuje například portály Jobs.cz, Práce.cz nebo Platy.cz.
Společnost Alma Career dělala průzkum ve 13 zemích Evropy, a to v Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Česku, Chorvatsku, Estonsku, Finsku, Lotyšsku, Litvě, Severní Makedonii, Polsku, Srbsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Data nasbírala od 76 tisíc respondentů.