Na obzoru je tzv. digitální euro, v současné době je však pouze v přípravné fázi a jeho zavedení je tak zatím v nedohlednu.
Evropská centrální banka zahajuje nový projekt digitálního eura. To by mělo fungovat stejně jako hotovost, a být tedy vždy k dispozici, i mimo signál nebo dosah platebních terminálů. Stačit by měl mobilní telefon.
Svoboda, soukromí a výhody
Digitální forma hotovosti by měla být dostupná ve všech koutech eurozóny. Hlavní výhodou bude dostupnost peněz offline, stejně jako hotovost v peněžence. Vše bude probíhat okamžitě, jako kdyby člověk vytáhl hotovost z peněženky. To podle slov šéfa Národní banky Slovenska Dušana Jurčáka poskytne větší svobodu. „Vše bude bezpečné a důkladně chráněné, včetně soukromí jednotlivých uživatelů,“ prozradil v rozhovoru.
Za hlavní výhody digitálního eura odborník označil:
– povinné přijímání v zemích eurozóny (s výjimkami, které musí být schváleny legislativou),
– bezplatné používání,
– dostupnost,
– možnost měnu používat i offline,
– vysokou úroveň soukromí,
– okamžité zaúčtování,
– inkluzivnost, přístup k digitálnímu euru budou mít všichni bez výjimek.
Koncem loňského roku zahájila Evropská centrální banka přípravnou fázi na zavedení digitálního eura. Podle plánu má do dvou let připravit a schválit potřebnou legislativu, pravidla fungování, přípravu infrastruktury a výběr poskytovatelů. Na konci tohoto období bude rozhodnuto, zda a kdy projekt přejde do závěrečné fáze. Zavedení digitálního eura je tedy prozatím v nedohlednu, už teď ale zní, že lidem ulehčí v mnoha ohledech život. A snad vyhlídky na digitální euro pomůžou urychlit proces přechodu na jednotnou evropskou měnu i v České republice.