„Rodiny měly prostor na to, aby svoje děti odklidily. (...) Je to jen a jen jejich zodpovědnost,“ míní umělkyně. A má pravdu.
V sobotu 17. června se na zámku v Třebíči konal devátý ročník Slavností růžového vína. Návštěvnictvu přinesl ochutnávky vín z místních vinařství, ale také doprovodný program, jehož část vzbudila rozruch na sociálních sítích. Konkrétně šlo o vystoupení burlesky, kterou natočila jedna z přítomných matek a vyjádřila zděšení nad tím, že taková show byla prezentována před dětmi. Jako by děti nikdy neviděly nahé tělo. Nebo jako kdyby neexistovala možnost odejít s nimi do dětského koutku.
„Jsou to Slavnosti růžového vína, není to dětský den,“ zní od pořadatele
Video se okamžitě začalo šířit sociálními sítěmi a veřejnost rozdělilo na dva tábory – jedni s ním nemají sebemenší problém a uvědomují si, že burleska je umění. Ti druzí jsou „znechuceni“ tím, jak někdo může „něco takového“ prezentovat dětem.
„Jsem si vědom své chyby, že to mohlo být později večer, ale jsou to Slavnosti růžového vína, není to úplně dětský den. Nevěděl jsem, že burleska má více druhů vystoupení a že tohle bylo tolik odhalené. Což je v principu také moje chyba, že jsem si to nezjistil,“ řekl pro Refresher pořadatel akce, Aleš Mejzlík, s tím, že vystoupení trvalo pouze pět minut a bylo možné z něj kdykoli odejít. Nebo na něj vůbec nechodit. Burleska byla pevně zasazená do programu dne, a rodiče tak mohli čas, kdy na pódiu tančila žena, trávit s dětmi doslova kdekoliv jinde.
To se podle videa, které se šíří po internetu, nestalo. Co víc, rodiče si vystoupení natočili. Pořadatel nyní čelí mnoha výtkám, ale také spoustě nenávistných a překvapivě i homofobních zpráv.
Rodiče o burlesce věděli. S dětmi mohli kdykoli odejít
Refresher se spojil také s burleskou Naďou, která na Slavnostech růžového vína vystupovala. „Nevěděla jsem o tom, že na mém vystoupení bude přítomno tolik dětí. Domnívala jsem se, že se bude spíše jednat o show pro dospělé, protože Slavnosti růžového vína mi byly prezentovány jako akce pro dospělé. Ale bylo mi řečeno i to, že se může stát, že tam budou rodiny s dětmi. Proto byl na akci speciální dětský koutek, kam se mohly rodiny s dětmi odebrat,“ popsala žena.
První vystoupení pak Naďa měla už o půl páté odpoledne, ačkoli z toho pravděpodobně žádný záznam neexistuje. Rodiny byly navíc dopředu upozorněny na to, že se jedná o burlesque vystoupení, a to jak programem, tak moderací. Přesto se někteří rozhodli i se svými dětmi na vystoupení zůstat a později se proti němu ohradili na sítích.
„Rodiny měly prostor na to, aby svoje děti odvedly. Samozřejmě chápu, že program byl udělaný tak, že pokud tam bylo nějaké okno, u hlavního pódia se dělala třeba soutěž pro děti a tak dále. Ale lidé na to byli dopředu upozorněni. Je to jen a jen jejich zodpovědnost. Zaznamenala jsem, že někteří rodiče v klidu popíjeli víno a koukali se na mé vystoupení, zatímco děti nechali vepředu a neměli s tím žádný problém,“ pokračovala Naďa, která nynější situaci přirovnala k honu na čarodějnice.
„Ženské tělo je krásné takové, jaké je, a žádná žena se za něj nemusí stydět.“
Podle Nadi je celá kauza zbytečně nafouknutá, a to především těmi, kteří za burleskou vidí něco jiného než umění. „V burlesce nejsou lascivní gesta, nejde o extrémní sexualitu, je tam jen lehký nádech erotiky. Ale ten k lidskému tělu patří, protože sex je pro nás přirozený, tak jako jídlo nebo dýchání,“ cítí to performerka. Dodává, že točení prsy, které je na videu, je pouze část jejího vystoupení, o které ji pořadatel schválně poprosil.
„Abych lidem dala zprávu, že ženské tělo je krásné takové, jaké je, a žádná žena se za něj nemusí stydět. Patří to k oslavám vína, protože ženská krása a ženský půvab byly s vínem vždy spjaté,“ dodala Naďa.
„Burlesku nedělám jenom kvůli sobě, ale také kvůli tomu, abych společnost a ženy obohatila o vnitřní lásku sama k sobě. Taky jsem si tím v životě prošla, a kdybych polovinu života nežila v zahraničí a nesetkala se s burleskou, tak mám možná taky problém vzít si krátkou sukni, protože vím, že mám celulitidu, že se necítím sama se sebou spokojená a nemám v sobě ten vlastní smír,“ uzavřela.
Internet jako by se bál nahoty
Burleska je umění a forma zábavy, sice obsahuje prvky odhalování, ale veřejnost jako by zapomínala, že také zahrnuje sebevědomí, charisma, úroveň, přirozenou ženskost a mnohdy třeba i humor či akrobatické prvky.
Z reakcí veřejnosti vyplývá, že pohled na opilé osoby vykřikující vulgární hesla či utahující si ze svých „starých“ je pro děti v pořádku, ale pohled na ženské tělo ne. Přestaneme být někdy pokrytečtí? Začneme ženské tělo vnímat i jako prostředek pro umělecké vyjádření performerek a přestaneme jej neustále sexualizovat?