Česko kleslo mezi zeměmi Evropské unie z 15. na 16. místo, sklouzlo tím pod průměr. Máme sice levné a kvalitní zdravotnictví, v dostupnosti bydlení ale patříme mezi nejhorší.
Index sestavují Česká spořitelna, výzkumná agentura Ipsos a datový portál Evropa v datech. Ten na ploše deseti pilířů spojených s prosperitou, jakými jsou ekonomika, vzdělávání a výzkum, trh práce nebo životní prostředí, určuje nejlepší podmínky pro život.
Česko se v něm poslední roky propadá. Ačkoliv posun o jednu příčku nemusí působit dramaticky, ještě v roce 2022 nám patřilo 13. místo z 27.
Může za to hlavně bydlení. Čechy a Češky sužují vysoké ceny novostaveb, délka stavebního řízení či vysoké výdaje na chod domácnosti. Nejvíce pak situace dopadá na Gen Z. „Mladí lidé, respektive všichni ti, kteří nemají vlastní bydlení a jejichž rodina jim v tomto ohledu ani nemůže pomoci. Bez finanční podpory rodiny je získání vlastního bydlení stále více jen nedosažitelným snem. A nájemní bydlení dosud příliš jistot nenabízí,“ komentuje Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Zdravotnictví je plus, podmínky pro podnikání minus
Naopak na špici, kterou se můžeme chlubit, nás dostalo zdravotnictví, které je kvalitní, dostupné a levné. Zvládnutou máme také kyberbezpečnost. Co se týče zdraví nás samotných, stále máme 15. nejvyšší podíl obézní populace v Evropě, což také není dobré skóre.
„Česko také trápí špatný stav životního prostředí a nedokáže vytvořit dobré podmínky pro podnikání, v obou oblastech nám připadlo 22. místo,“ připomínají analytici.
Indexu tradičně kralují severské země, tedy Švédsko a Dánsko, které jsou členy Evropské unie a tedy zařazeny do hodnocení. Na špici se dostalo také sousední Rakousko.
„Česko se zhoršilo v šesti z deseti pilířů, což nás ve srovnání prosperity posunulo blíž k východním státům, které zaujímají pozice na druhém konci srovnání,“ okomentoval naše umístění analytik Evropy v datech Tomáš Odstrčil.