Obří nelétavý pták moa vyhynul před 600 lety po příchodu Polynésanů na Nový Zéland.
Startup Colossal Biosciences, známý svými ambiciózními plány na „vzkříšení“ mamuta nebo tasmánského tygra, nedávno oživil primáty, ale tentokrát míří s výzkumníky z Ngāi Tahu na Nový Zéland. Cílem je oživit moa z Jižního ostrova – obřího ptáka, který by mohl měřit až 3,5 metru a vážit přes 200 kilogramů. Toto zvíře vyhynulo zhruba před 600 lety v důsledku lovu po příchodu prvních Polynésanů, uvádí CNN.
Projekt je založen na analýze DNA devíti druhů vyhynulých moa. Vědci chtějí co nejpřesněji poskládat jeho genetickou informaci a poté ji vložit do buněk příbuzných druhů, jako je například emu. Vědci tvrdí, že moa mohou pomoci obnovit ekologickou rovnováhu na ostrově. Hlavním dárcem v plánovaném projektu je filmový režisér Peter Jackson, který přispěl 15 miliony dolarů a vlastní sbírku více než 300 kostí moa.
Kritici však varují před riziky. Tvrdí, že výsledkem nebude pravý moa, ale genetický hybrid, jehož návrat do volné přírody bude eticky i ekologicky problematický. Kanadský ornitolog upozorňuje, že stovky ohrožených druhů by pomoc uvítaly spíše. Zakladatel společnosti Colossal Ben Lamm však tvrdí, že deextinkce nemá nahradit ochranu přírody, ale rozšířit její možnosti v době klimatické krize a úbytku biodiverzity.
