Zařízení by mohlo být komerčně dostupné v příštích pěti až sedmi letech.
Biomedicínský vědecký tým z Univerzity Nového Jižního Walesu (UNSW) v australském Sydney vyvinul malé, flexibilní roboty, kteří mohou pomocí 3D tisku vytvářet biomateriály přímo v lidském těle. Agentura TASR převzala zprávu od agentury Reuters.
Tiskem v těle se sníží různé komplikace při zákrocích
3D tisk vytváří v lidském těle struktury, které jsou podobné přirozeným tkáním. Využívá se k tomu biotisk s živými buňkami s cílem opravit poškozené orgány a tkáně nebo prasklé cévy. Použití živých buněk umožňuje, aby nové struktury přirozeně splynuly s lidským tělem a dále rostly.
V současné době lékaři a lékařky při chirurgických zákrocích vkládají do těla předem vyrobené biomateriály. Hrozí však různé komplikace jako ztráta krve nebo infekce. Vedoucí biomedicínského týmu UNSW Thanh Nho Do uvedl, že nové zařízení nazvané F3DB tyto komplikace a rizika omezí a biomateriály se budou tisknout přímo v lidském těle. „Žádná komerčně dostupná technologie v současné době nedokáže provádět přímý 3D tisk v lidském těle,“dodal.
Malý robot F3DB se skládá z tříosé tiskárny na špičce robotické paže. Její hlaveň dokáže vytvářet předem naprogramované tvary. Pro složitější tisk ji lze ovládat ručně. Nejmenší prototyp F3DB má průměr asi 11 až 13 milimetrů, což je srovnatelné s endoskopem, ale v budoucnu by mohl být ještě menší.
Podle vědeckého týmu by F3DB mohl být potenciálně používán jako endoskopický nástroj s více funkcemi. To by podle něj mohlo být zvláště důležité při operacích, při nichž se odstraňují některé druhy rakoviny, zejména rakovina tlustého střeva a konečníku, a to postupem známým jako endoskopická submukózní disekce (ESD).
„Drobní roboti umí velmi dobře pracovat v lidském těle. Mohou nabídnout vysokou flexibilitu a přizpůsobivost. To znamená, že se mohou vejít do jakékoli části lidského těla,“ uvedl vedoucí vývojového týmu. Jeho zařízení by mohlo být komerčně dostupné v příštích pěti až sedmi letech.