Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Čteš poslední stranu článku:
„Neberte si LGBTIQ+ lidi jako terč svých politických choutek,“ zní před slovenskou ambasádou na účet transfobní novely zákona

Panují i obavy, že schválení takového zákona by vedlo k větší stigmatizaci LGBTIQ+ osob a jejich zneužívání k politickým účelům. 


„Slovensko neudělalo pro queer lidi za posledního půl roku nic, naopak přichází další vlna nepochopení,“ říká Žaneta Sladká z Amnesty International. „Když se na to podíváme optikou lidských práv, trans lidé přijdou o své právo na sebeurčení a nebudou moct žít v souladu se svou skutečnou prožívanou genderovou identitou,“ dodává. 


„Stát má povinnost tato práva svým občanům umožnit. Všude, kde by totiž trans lidé ukazovali v případě schválení tohoto zákona občanku, by museli vysvětlovat, proč se jejich doklady neshodují s tím, jak se cítí a vypadají. Zákon by vymazal trans lidi z veřejného života,“ říká Sladká. 


Své o tom ví i Lenka Králová ze spolku Transparent. „Sama vím, jaké to je žít s dokladem, který neodráží mou skutečnou podobu, a to jen proto, že si nechci nechat odoperovat naprosto zdravou část těla,“ říká. „Trans lidi ale nemůžou za to, jak vysoký máte účet za plyn. Žijí si svým životem, nikomu neubližují a na ten váš život nemají vliv. I tak jsou ale pořád terčem nenávisti,“ říká. 


„Přijde mi absurdní, že má někdo pocit, že když tohle zatrne, tak se něco změní a trans lidi zmizí. Nezmění se nic, budou tady dál,“ říká, zatímco se za ní pod náporem větru kácí plakát s výzvou k přijetí manželství pro všechny, což vtipně glosuje tak, že „manželství pro všechny právě padlo“. 

Strach a chuť opustit rodnou zemi

Mluvčí na akci ale často zmiňují, že zákony, jako je tento, vrhají na LGBTIQ+ lidi opět špatné světlo v očích veřejnosti. „Podobné návrhy, navíc pokud znějí z úst politické reprezentace, utvrzují společnost v tom, že jsou LGBTIQ+ lidé divní, jiní, nebezpeční a bůhvíco ještě. To pak může vést k podobným činům jako tomu, který se stal v Teplárně,“ říká právnička Lucie Zachariášová z iniciativy Jsme fér. 


„Neberte si LGBTIQ+ lidi jako terč svých politických choutek pro vyvolávání strachu a získání preferencí voličů,“ vzkazuje Zachariášová slovenské vládě. Právě trans lidí na Slovensku se situace hluboce dotýká, jak potvrzují i příběhy, které na happeningu před ambasádou předčítá ředitel organizace Ara Art a režisér David Tišer. 


Příběhy lidí totiž odráží strach, myšlenky na opuštění rodné země, vztek a bezmoc z toho, že je něco takového na Slovensku možné pouze několik měsíců po tragických událostech v Bratislavě. „Chci vám ale dodat naději. Jsem Rom, jsem gay a žiju v Česku. Stojím tady před vámi a říkám, že žiju a bojuju. Tak pojďme bojovat i my všichni společně,“ říká Tišer a přihlížející mu nadšeně tleskají. 

Trans lidé jako terč 

To, že si slovenská vláda z trans lidí dělá terč, se ale opakuje ve všech proslovech. „Slovenští politici si vybírají nepřátele. Dříve to byli uprchlíci, pak gayové a lesby, teď trans lidé. Jedou antikampaně, protože jejich program je sám o sobě prázdný, a tak to řeší ideologicky. Zachraňují tradice a křesťanské hodnoty, a přitom jim nedochází. Třeba svatební bílé šaty jsou tradicí posledních 140 let, ale LGBTIQ+ lidé tu byli vždy,“ uvádí Lenka Bártová z organizace Prague Pride. 

6. února 2025 v 7:00 Čas čtení 7:43 Kde jsou dnes mafiáni z filmů MIKI a ČERNÁK? Někteří jsou na svobodě, jiní buď ve vězení, nebo se nedočkali spravedlnosti Kde jsou dnes mafiáni z filmů MIKI a ČERNÁK? Někteří jsou na svobodě, jiní buď ve vězení, nebo se nedočkali spravedlnosti

„Vždycky, když si myslíme, že se rovnoprávnost posouvá, přijde zas nějaká bomba, co to všechno posune zpět do středověku,“ stýská si v proslovu poslankyně Klára Kocmanová. „Musíme se ale spojit a jednou provždy uznat, že trans práva a queer práva jsou práva lidská,“ zakončuje program aktivista Kryštof Stupka. 

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 2 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse