Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ondřej Jarůšek ČTK
8. července 2023 19:19
Čas čtení 0:58

V Česku padaly teplotní rekordy, bylo až 34 stupňů. Nejvyšší teploty hlásí devět míst

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku padaly teplotní rekordy, bylo až 34 stupňů. Nejvyšší teploty hlásí devět míst
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Před vysokými teplotami varoval Český hydrometeorologický ústav, který vydal výstrahu před požáry. Těch museli hasiči dnes hasit přes 140. V neděli se má teplota v Česku ještě zvednout.

Teplotní rekordy v sobotu zaznamenalo devět ze zhruba 160 dlouhodobě měřicích stanic v Česku. Maxima pro 8. červenec padala hlavně na západě a severozápadě země. Nejvíce naměřili v Plzni-Bolevci, kde bylo odpoledne rovných 34 stupňů Celsia. ČTK to sdělil Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové před tropickými teplotami varovali, stejně jako před rizikem požárů. Hasiči jich dnes zaznamenali už více než 140. V neděli by mělo být ještě tepleji.

Nové rekordy v sobotu hlásily i další stanice v Plzeňském kraji. Například ve Staňkově bylo 31,8 stupně Celsia, stanice Zbiroh-Švabín zaznamenala 31,3 stupně. Druhá nejvyšší teplota v zemi pak dnes byla v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 33,5 stupně. Nové maximum pro 8. červenec to ale na této stanici není.

8. července 2023 10:00 Čas čtení 0:35 ČHMÚ varuje: V Česku bude až 36 stupňů, hrozí požáry ČHMÚ varuje: V Česku bude až 36 stupňů, hrozí požáry

V neděli budou v nižších polohách části středních a severních Čech a na Plzeňsku odpolední teploty většinou mezi 33 až 36 stupni. Platí tam výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Na ostatním území Česka s výjimkou Moravskoslezského kraje a Jesenicka bude v neděli platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Odpolední teploty budou v těchto místech většinou dosahovat 30 až 34 stupňů Celsia.

Kvůli teplému a suchému počasí platí v celém Česku i varování před vznikem požárů. Hasiči jich dnes evidují zatím přes 140. Ve více než polovině případů hořela pole, louky, stohy nebo posekaná strniště. „Svědčí to o tom, že v okolním prostředí panuje velké sucho. Buďte maximálně opatrní a vyvarujte se použití otevřeného ohně v přírodním prostředí,“ uvedl na Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

Domů
Sdílet
Diskuse