Francouzská vláda vyčlení peníze na podporu vinařů a vinařek a likvidaci přebytečných zásob vína. Tradiční nápoj už tolik netáhne.
Francouzi a Francouzky přestávají pít víno. O poznání více si pochutnávají na řemeslných pivech, což tamní vládu bude stát přinejmenším 200 milionů eur (4,8 miliardy korun). Peníze musí investovat do likvidace starých zásob a na podporu vinařů, kterým se teď bude dařit o dost hůř. Informuje o tom BBC.
Většinu peněz plánuje vedení země použít na vykoupení přebytečných zásob, konkrétně alkohol prý může použít na výrobu dezinfekce na ruce, parfémů nebo čisticích prostředků. Část z nich ale také dostanou vinaři, kteří je budou moci využít při přechodu na pěstování jiných plodin.
Vláda tvrdí, že chce penězi zastavit „propad cen“ a pomoci vinařům najít zdroj příjmů. Vinařský průmysl podle ministra zemědělství Marca Fesneaua potřebuje „začít hledět do budoucnosti, přemýšlet o změnách spotřebitelů a přizpůsobit se“.
Spotřeba vína klesla také v dalších zemích. Údaje z Evropské komise říkají, že spotřeba vína v tomto roce klesla podle odhadů o 15 procent ve Francii, o 7 procent v Itálii, o 10 procent ve Španělsku a o ohromujících 34 procent v Portugalsku, uvádí Mail.
Jeho produkce ale v celém bloku vzrostla o čtyři procenta. „Krizi vinařství“ ale nezpůsobuje jenom přechod lidí na pivo. Spojená je také se zvýšením životních nákladů a nemožností za vína utrácet peníze.