Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Radim Šlechta
31. srpna 2023 10:07
Čas čtení 0:48

Evropa následuje Česko – holduje pivu. Francouzi nechtějí víno a vládu to stojí miliardy korun

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Evropa následuje Česko – holduje pivu. Francouzi nechtějí víno a vládu to stojí miliardy korun
Zdroj: Unsplash/Louis Hansel/volně k užití

Francouzská vláda vyčlení peníze na podporu vinařů a vinařek a likvidaci přebytečných zásob vína. Tradiční nápoj už tolik netáhne.

Francouzi a Francouzky přestávají pít víno. O poznání více si pochutnávají na řemeslných pivech, což tamní vládu bude stát přinejmenším 200 milionů eur (4,8 miliardy korun). Peníze musí investovat do likvidace starých zásob a na podporu vinařů, kterým se teď bude dařit o dost hůř. Informuje o tom BBC.

Většinu peněz plánuje vedení země použít na vykoupení přebytečných zásob, konkrétně alkohol prý může použít na výrobu dezinfekce na ruce, parfémů nebo čisticích prostředků. Část z nich ale také dostanou vinaři, kteří je budou moci využít při přechodu na pěstování jiných plodin. 

1. srpna 2023 17:27 Čas čtení 0:38 Tohle pivo je z recyklované vody ze sprch. Máš na něj chuť? Tohle pivo je z recyklované vody ze sprch. Máš na něj chuť?

Vláda tvrdí, že chce penězi zastavit „propad cen“ a pomoci vinařům najít zdroj příjmů. Vinařský průmysl podle ministra zemědělství Marca Fesneaua potřebuje „začít hledět do budoucnosti, přemýšlet o změnách spotřebitelů a přizpůsobit se“.

Spotřeba vína klesla také v dalších zemích. Údaje z Evropské komise říkají, že spotřeba vína v tomto roce klesla podle odhadů o 15 procent ve Francii, o 7 procent v Itálii, o 10 procent ve Španělsku a o ohromujících 34 procent v Portugalsku, uvádí Mail.

30. srpna 2023 11:48 Čas čtení 0:31 Turista v Chorvatsku zaplatil za dvě malá piva 350 korun. Toto je důvod, tvrdí ekonom Turista v Chorvatsku zaplatil za dvě malá piva 350 korun. Toto je důvod, tvrdí ekonom

Jeho produkce ale v celém bloku vzrostla o čtyři procenta. „Krizi vinařství“ ale nezpůsobuje jenom přechod lidí na pivo. Spojená je také se zvýšením životních nákladů a nemožností za vína utrácet peníze.

Domů
Sdílet
Diskuse