Belgičtí zaměstnanci si mohou od listopadu loňského roku zkrátit práci o den, aniž by se jim zmenšil plat nebo přišli o benefity. Zájem o čtyřdenní pracovní týden je ale malý.
Belgie zavedla čtyřdenní pracovní týden jako první a zatím jediná země Evropské unie, po Islandu a Novém Zélandu teprve jako třetí na světě. Jak se ale zatím ukazuje, nový systém ve firmách velký úspěch nemá.
Kratší pracovní týden využívá necelé procento pracovníků
Součástí změny totiž je, že volný pracovní den, o který lidé požádají, musí ve zbylých čtyřech dnech napracovat. Zaměstnanci ve veřejném i soukromém sektoru si mohou vybrat, zda budou pracovat devět a půl hodiny denně po dobu čtyř dnů, nebo osm hodin denně po dobu pěti dnů.
Obyvatelstvo Belgie zatím novou možnost téměř nevyužívá. Podle studie, kterou letos v dubnu provedla poradenská společnost Securex, pracuje v Belgii čtyři dny v týdnu pouhých 0,73 procenta zaměstnanců a zaměstnankyň.
Kratší pracovní týden se podle průzkumu těší malé oblibě bez ohledu na to, v jak velkých firmách lidé pracují. V podnicích s méně než 1 000 zaměstnanci se pro práci čtyři dny v týdnu rozhodlo pouhých 0,45 procenta lidí. V podnicích, které mají více než 1 000 zaměstnanců, se toto číslo zvyšuje na 0,75 procenta zaměstnanců a zaměstnankyň.
Podle společnosti Securex mohou za nepopularitu nové možnosti dva klíčové faktory. Prvním je, že mnoho zaměstnanců stále není přesvědčeno o výhodách, které by jim měl čtyřdenní pracovní týden přinést. Druhým je potenciálně negativní administrativní a organizační dopad kratšího pracovního týdne na některé podniky, zejména ty s relativně malým počtem zaměstnanců.
Mluvčí belgického ministra práce Pierre-Yves Dermagne (PS) pro média uvedl, že záměrem vládního opatření nebylo čtyřdenní pracovní týden vyžadovat ode všech, ale spíše tuto možnost zpřístupnit. Cílem má být zejména větší pružnost belgického trhu a dynamičtější ekonomika.
Ve Velké Británii letos v únoru zavedli čtyřdenní pracovní týden jen v rámci půlroční zkoušky. Až 90 procent všech firem se po ukončení experimentu rozhodlo změněnou pracovní dobu zachovat. Zaměstnavatelé si většinou pochvalovali, že se podařilo zachovat produktivitu na běžné, ne-li lepší úrovni. Produktivitu a výkon lidí ohodnotily zkoumané firmy 7,5 bodu z celkových 10 bodů. Společnosti také deklarovaly, že jejich tržby během experimentu stouply o zhruba třetinu oproti stejnému období v předchozím roce.
A jak je na tom Česko? V tuzemsku kratší pracovní týden zavedlo jen málo firem, většinou se nachází ve fázi testování. Více si o tom můžeš přečíst v našem článku.