Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
16. září 2023 14:50
Čas čtení 1:05

V Praze demonstrují tisíce lidí proti vládě. Chystají se na pochod městem

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Tisíce lidí se scházejí na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který pořádá neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost).

Protivládní demonstrace začala ve 14:00. Lidé zatím zaplnili prostor od sochy sv. Václava asi do poloviny náměstí. Předseda uskupení Jindřich Rajchl svolal akci pod heslem „Česko proti vládě“. Z Václavského náměstí by se demonstranti měli kolem 15:30 vydat na pochod Prahou na Letnou k sídlu ministerstva vnitra.

Prodávají se třeba trička s nápisem Fialová žebrota. Přestože primárně je akce svolaná jako protest proti současné české vládě, v davu jsou i transparenty s nápisy „Pryč s poskoky USA“ a na místě je stánek iniciativy Ne základnám s transparentem „Pryč z NATO“. Další lidé na místě sbírají podpisy proti zákazu aut na benzín a naftu. Na náměstí mají také svůj stánek komunisté.

16. září 2023 13:23 Čas čtení 0:48 Piráti si vybrali lídra pro volby do Evropského parlamentu, stal se jím opět Marcel Kolaja Piráti si vybrali lídra pro volby do Evropského parlamentu, stal se jím opět Marcel Kolaja
demonstrace
Zdroj: ČTK / Kamaryt Michal

Nespokojenost s vládou je podle Rajchla masivní, důvodem jsou podle něj nevhodný postup kabinetu Petra Fialy (ODS) proti inflaci, daňové změny či úpravy důchodů.

Řečníky by na dnešním setkání podle informací ze srpnové tiskové konference měli být vedle pořadatelů mimo jiné předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, právník a někdejší zdravotnický expert Pirátů Ondřej Dostál či senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za nezávislé). Pro vystupňování nátlaku na vládu je podle Rajchla třeba, aby se do akcí zapojily v co největší míře odbory, protože jedině ty mohou vyhlásit stávky.

Policisté chystají na dnešek standardní bezpečnostní opatření jako při podobných akcích, řekl ČTK jejich mluvčí Jan Daněk. Podle něj bude policie dohlížet na veřejný pořádek, dopravní situaci a případná krátkodobá dopravní omezení při plánovaném pochodu.

Tisíce lidí v centru Prahy protestovaly proti vládě na akci svolané PRO na Václavském náměstí 16. dubna. Tehdy se po dvouhodinové akci na Václavském náměstí demonstranti vydali na pochod ke Strakově akademii na Klárově. Někteří z nich pak před sídlem vlády přespali.

Domů
Sdílet
Diskuse