Hygienická stanice hlavního města Prahy dostává minimálně jeden až dva podněty o výskytu štěnic týdně. Podle hygieniků je šíření štěnic častější kvůli zvýšené migraci obyvatel a také proto, že na ně moderní společnost už „zapomněla“.
Přesná čísla o výskytu štěnic v Praze neznáme, ale podle nahlášených případů pražské hygieny od hotelů, ubytoven nebo vysokoškolských kolejí víme, že se nejedná o zanedbatelný problém.
Štěnice se velmi rychle množí, bývají totiž mimořádně odolné vůči vnějším vlivům. Přežít dokážou kdekoliv, ať už jde o praskliny, skuliny, nebo třeba rámy obrazů. Zbavit se jich je těžké. Prevencí jejich výskytu je pravidelná dezinsekce. Ta podle zákona patří mezi povinnosti provozovatelů ubytovacích zařízení. I tak se ale může stát, že štěnice zákrok přežijí. V případě jejich výskytu je likvidaci často nutné provádět opakovaně.
Jak se účinně bránit před štěnicemi?
Pokud máš podezření na výskyt štěnic v ubytovacím zařízení, které jsi zrovna navštívil, tak kontaktuj vlastníka nebo správce ubikace. Po návratu domů si prohlédni všechna zavazadla. Prádlo vyper na co nejvyšší teplotu, a pokud můžeš, využij sušičku a vyžehli ho.
Štěnice se živí krví, najdeš-li na svém těle podezřele vypadající kousanec, tak si ho neškrábej, aby nedošlo k zanesení infekce. Tento hmyz vydrží bez potravy až několik měsíců, a proto je tak obtížné se ho zbavit.