Hnutí pro život se zúčastní gynekologicko-porodnické konference, která proběhne v dubnu. Česká ženská lobby se proti tomu ohradila v otevřeném dopise.
„Mrazí mě, že na odborné konferenci dostává Hnutí pro život vůbec prostor. Tato organizace opakovaně ukazuje, jak o pomoci ženám a potratové politice smýšlí,“ sdělila Veronika Hažlinská, viceprezidentka organizace UNIPA, která je členkou České ženské lobby, sítě organizací hájících práva žen v České republice.
„Bylo to zřejmé například v okamžiku, kdy se vymezili proti zasílání nouzové antikoncepce pro znásilněné ženy na Ukrajinu a místo toho jim chtěli poslat houkadla a pepřáky,“ připomíná kauzu z roku 2022.
Hnutí pro život aktivně lobbuje za omezení přístupu k interrupcím. Na jeho protipotratových pochodech se objevují slogany jako „Potrat je vražda“ nebo „Gynekologové, nebuďte nájemnými vrahy“. Ve své kampani „Nesoudíme. Pomáháme“ nabízí pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k podstoupení potratu.
Hnutí pro život jako součást odborné konference
XXXIX. celostátní konference Sekce perinatologie a fetomaternální medicíny České gynekologické a porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně proběhne 18. až 20. dubna v Praze. Jejím hlavním tématem bude krvácení v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. V rámci několikadenního programu budou odborníci probírat například kompetence porodních asistentek a další témata spojená s těhotenstvím.
Hnutí pro život je jedním z vystavovatelů dubnové konference. „Česká ženská lobby chce upozornit na to, že propojení ultrakonzervativní organizace, jako je Hnutí pro život, s odbornými lékařskými organizacemi je znepokojivé,“ píše v otevřeném dopise Česká ženská lobby.
Dle lobby je toto prosazování omezení přístupu k interrupcím postupnou cestou k polské potratové politice. V Česku má žena právo na interrupci na základě vlastního rozhodnutí do 12 týdnů od poslední menstruace, ze zdravotních důvodů pak do 24. týdne.