Přechod na kratší pracovní týden již testuje několik firem po celé Evropě. Ne všem však vyhovuje.
Litevská firma OBDeleven se rozhodla model otestovat v červenci 2023 a lednu 2024. Zaměstnancům nechala volné pátky a přitom nesnížila žádné nároky na množství vykonané práce. S nápadem údajně přišli sami zaměstnanci.
„Někteří se více věnovali svým rodinám, cestování, péči o zdraví a odpočinku, jiní jezdili s týmem na lyže a jinak si užívali volné pátky,“ uvedl marketingový manažer společnosti OBDeleven Juozapas Mindaugas Preikša.
Dotazníky, které vedení poté rozdalo zaměstnancům, ukázaly spíše pozitivní výsledky. Nejčastěji lidé uváděli zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem i duševního zdraví. Během experimentu se obecně zvýšila i spokojenost s prací. Většina se tak shodla na tom, že stoupla jejich produktivita a že čtyřdenní pracovní týden prospěl zaměstnancům i společnosti.
Ne všem ale model vyhovoval. „Někteří zaměstnanci žádali, aby se experimenty již neopakovaly. Stěžovali si na zvýšenou intenzitu práce a stres z vyšších nároků na efektivitu, jiní uvedli, že stejně nemohli trávit volné dny se svými rodinnými příslušníky, protože v tyto dny pracovali,“ přiznal Preikša. Zvýšený pocit stresu údajně zaznamenalo 15 procent zaměstnanců.
Preikša zároveň připomněl, že by se moderní firmy neměly bát experimentovat s různými pracovními modely a najít ten, který nejlépe vyhovuje jejich zaměstnancům a povaze práce. „V současné době zkoumáme další možnosti. Jedním z nich je práce na čtyři a půl dne s volným pátečním odpolednem, dalším nápadem je zachovat čtyřdenní pracovní týden jako motivační nástroj pro dobré nebo loajální zaměstnance,“ nastínil.