V úterý 30. dubna probíhá na Pražském hradě konference 20 let Česka v EU: Vize pro rozšířenou Evropu, kde promluvil kromě prezidenta Petra Pavla také premiér Petr Fiala. Česká republika se k EU připojila 1. května 2004.
„Chceme-li hrát první ligu, logicky se nabízí například přijetí eura. Zkušenost zemí, které jím už platí, potvrzuje, že nespokojeni jsou pouze ti, kteří ho nemají,“ řekl prezident na konferenci. Svůj postoj k euru sdílí již dlouhodobě, zmínil se o něm i ve svém novoročním projevu, kde vyzval k diskusi o přijetí jednotné evropské měny.
Vláda prozatím termín pro euro nestanovila. Národní ekonomická rada a legislativní rada však dostaly za úkol vypracovat analýzy, které se zabývají klady a zápory přijetí měny či konkrétními kroky, které je k tomu třeba udělat.
„Zpochybňování členství je nebezpečné“
„Náznaky těch, kteří zpochybňují naše členství v Unii a volají po vystoupení, považuji za nezodpovědné a nebezpečné. Reálně tím ohrožují české zájmy, naši budoucnost i bezpečnost,“ napsal Pavel na platformu X a upozornil, že za několik týdnů půjdou čeští obyvatelé k volbám.
Na konferenci promluvil i premiér Petr Fiala. „Členství nám dává také bezpečnostní garance a pevně nás ukotvuje na Západě, kam jsme historicky vždy patřili – kromě několika desetiletí komunistického režimu, kdy jsme z něj byli násilně vytrženi a odděleni železnou oponou,“ poznamenal a vypíchl klady, které Česku členství v EU přineslo. Zároveň nadnesl největší výzvy, kterým Unie čelí, a to především ty bezpečnostní.
„Ukrajina bojuje za svoje právo patřit k naší civilizaci a být svobodná – a její boj zároveň rozhoduje o tom, v jakých bezpečnostních podmínkách budeme my všichni v příštích letech žít. To jsou dva velmi dobré důvody k tomu, abychom v tomto konfliktu nebyli pasivní,“ pokračoval premiér a dodal, že by české obyvatelstvo mělo být hrdé na to, jak aktivním hlasem v Evropské unii je.