Medúza kompasová je velká okolo 20 centimetrů a poznáš ji podle typické žebrované kresby na jejím zvonu.
U pobřeží chorvatského ostrova Cres se objevily medúzy kompasové. Tento živočich může člověku způsobit bolestivé popáleniny. Na jejich výskyt upozornil server CNN Prima News s odkazem na chorvatská média.
Bioložka Milvana Arko Pijevac webu Dnevnik řekla, že medúzy se obvykle vyskytují v hloubkách do deseti metrů. Jejich klobouk může dosahovat průměru 30 centimetrů a chapadla jsou až metr dlouhá. Kvůli oteplování moře odborníci očekávají, že budou medúzy migrovat na sever.
Ačkoli tento druh může způsobovat nepříjemné a bolestivé popáleniny, lidem jejich výskyt v koupání nebrání. „Nebojím se, asi proto, že jsem ji neviděla. Normálně plaveme, koupeme se, nemám strach,“ řekla zmíněnému chorvatskému webu jedna ze žen, které oslovil.
Medúzy k moři zkrátka patří. Pokud tě žahne, jako reakce na podráždění a bolest se objeví začervenání kůže, přidat se mohou také jemné puchýřky. Jak by měla vypadat první pomoc? Odborníci místo doporučují ihned omýt mořskou vodou, popřípadě octem. Vhodné je také seškrábat zbytky chapadla, například plastovou kartou, kterou najdeš v peněžence.
Lékařskou péči žahnutí obvykle nevyžaduje. Výjimkou je, pokud zasáhlo hlavu nebo oči a pokud postiženého bolí hlava, zvrací nebo je slabý a je mu nevolno.
Na počůrání rány, jak to znáš ze seriálu Přátelé, zapomeň. Podle odborníků to ničemu nepomůže, naopak by tento postup mohl spíš uškodit.