Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Vincenc Novák
23. listopadu 2024 v 17:00
Čas čtení 0:49

Český vědec objevil nový druh sklípkana. Je největší i nejchlupatější na světě

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Český vědec objevil nový druh sklípkana. Je největší i nejchlupatější na světě
Zdroj: Journal of Natural History / David Ortiz

Famózní objev se povedl Davidu Ortizovi z brněnské Masarykovy univerzity, který společně s Kubáncem Elierem Fonsecou objevil na západě karibského ostrova nový druh sklípkana s názvem Trichopelma grande.

Nově popsaný druh živočicha, který patří mezi tzv. sklepouny, se může pochlubit hned několika nej. Ze všech sklípkanů je totiž největší, ale také nejchlupatější. Jeho jméno v překladu zní sklepoun obří, na své definitivní české označení však zatím čeká. Informovala o tom stanice ČT24

10. března 2024 v 17:09 Čas čtení 0:45 Vědeckému týmu se podařil unikátní objev. Našel 15 metrů dlouhého tvora, který nebyl v Atlantiku spatřen stovky let Vědeckému týmu se podařil unikátní objev. Našel 15 metrů dlouhého tvora, který nebyl v Atlantiku spatřen stovky let

Vědci svůj objev učinili v rámci rozsáhlejšího výzkumu, který se soustředil na oblast Velkých Antil, tedy na ostrovy Kuba, Hispaniola, Jamajka a Portoriko. Jak připomíná ČT24, všechny čtyři ostrovy byly dříve spojeny v jednu pevninu, což dnes dokazuje množství společných geografických znaků. Již miliony let jsou však rozdělené, což podle vědců umožnilo jedinečný vývoj druhů na každém z nich. 

Biologové museli při objevu nového druhu nejprve zajistit odběr DNA, neboť jednotlivé druhy sklepounů jsou si navzájem velmi podobné. Nový druh se vyznačuje hned několika originálními znaky.

Například srst dospělých samců se díky dlouhým chlupům na střední a dolní části nohou podobá peří. To je podle studie běžný znak pavouků žijících na stromech, nikoli na zemi. Žádný ze zástupců Trichopelma grande přitom během výzkumu na stromech nalezen nebyl. 

23. listopadu 2024 v 8:12 Čas čtení 1:21 Unikátní objev. Mumie šavlozubé kočky by mohla přepsat učebnice Unikátní objev. Mumie šavlozubé kočky by mohla přepsat učebnice

Všichni zástupci nového druhu byli objeveni na poměrně malém území v národním parku Viñales, který je známý svojí biologickou rozmanitostí. Díky malé vzdálenosti mezi jednotlivými nalezenými exempláři vědci věří, že nový druh by mohl být pouze omezeně rozšířený. 

Domů
Sdílet
Diskuse