Tokijská metropolitní vláda zavádí čtyřdenní pracovní týden pro státní zaměstnance. Novinka má podpořit zakládání rodin a zvýšit nízkou porodnost.
Tento krok je součástí širší iniciativy na podporu pracujících matek a zlepšení podmínek pro rodiny v Tokiu. Nové opatření začne platit v dubnu a poskytne zaměstnancům každý týden tři dny volna. Další změny umožní rodičům dětí v první až třetí třídě odcházet dříve z práce výměnou za část svého platu. Informuje CNN.
Guvernérka Tokia, Yuriko Koike, při představení tohoto plánu uvedla: „Prozkoumáváme flexibilní pracovní styl, abychom zajistili, že nikdo nebude muset obětovat svou kariéru kvůli životním událostem, jako je porod nebo péče o děti.“ Tokio se podle ní chce ujmout iniciativy a chránit životy, živobytí a ekonomiku obyvatel v době, kdy se Japonsko potýká s nízkou porodností.
Míra porodnosti v Japonsku, která již několik let strmě klesá, dosáhla v červnu nového rekordního minima, a to i přes rostoucí úsilí vlády povzbudit mladé lidi k manželství a zakládání rodin. V loňském roce bylo v zemi zaznamenáno pouze 727 277 narození. Míra plodnosti (tedy počet dětí, které žena porodí za svůj život) klesla na nové dno 1,2, což je daleko pod úrovní 2,1 potřebnou pro udržení stabilní populace. Japonská vláda proto zavádí řadu opatření, jako je například zajištění otcovské dovolené nebo již zmíněné zlepšení pracovních podmínek.
Kultura dlouhých pracovních hodin a loajalita k zaměstnavateli jsou v Japonsku hluboce zakořeněny. Ženy, stejně jako v jiných zemích, jsou často tlačeny k volbě mezi kariérou a rodinou, přičemž unikátní kultura přesčasů v Japonsku činí těhotenství a výchovu dětí obzvlášť náročnou. Oznámené novinky jsou proto mnohými vnímány jako radikální.