Vědci mají za to, že se nejspíš blíží erupce indonéské sopky Tambora, která může mít zásadní dopad na světové klima.
K poslednímu výbuchu sopky došlo v roce 1815. Tehdy způsobil razantní ochlazení planety. Po její erupci následoval tzv. „rok bez léta“, který s sebou přinesl razantní pokles globálních teplot. S erupcí se pojil také úbytek úrody, hlad a pandemie cholery, která si vyžádala životy desítek tisíc lidí. Informovala o tom stanice CNN Prima News.
Podle některých klimatologů se blíží další erupce této sopky, která by tentokrát mohla mít ještě horší důsledky než ta, která se odehrála před více než 200 lety. V současnosti je totiž planeta Země mnohem více osídlená a otepluje se v důsledku klimatické krize. Neexistuje také žádný konkrétní plán, který by koordinoval postup mezinárodního společenství v případě podobného výbuchu. Šance na erupci Tambory v tomto století je přitom jedna ku šesti.
Kvůli klimatické změně můžeme v budoucnu očekávat zvýšený počet sopečných erupcí. Důvodem je tání ledu, jehož úbytek snižuje tlak na zemský povrch, kvůli čemuž se sopečné magma dostává do vyšších vrstev. Další riziko představují extrémní srážky, které se dostávají do nitra země, kde mohou na základě kontaktu s magmatem vyvolat sopečný výbuch.