Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (nominant Slovenské národní strany) obvinila herce Slovenského národního divadla (SND) z toho, že obtěžují diváky svými výlevy. Po představeních čtou umělci kvůli kulturním čistkám prohlášení.
„Někteří naši herci nepřestávají s obtěžováním návštěvníků Slovenského národního divadla. Měsíce obtěžují diváky svými výlevy,“ napsala Šimkovičková na Facebooku. Dále je osočila z toho, že nejde o jejich názory, nýbrž že předčítají texty, které pro ně napsali aktivisté a aktivistky z nevládních organizací.
„Slouží cizím, čtou, co jim dají do rukou, a tváří se přitom jako svobodné bytosti s vlastními názory a postoji. Říkají něco o cenzuře, konci demokracie, ohrožení kultury – bez jakýchkoli faktů. Slouží přitom každému režimu,“ řekla o hercích. V příspěvku také sdílela nahrávku, na níž herci a herečky SND po představení čtou prohlášení.
Herci a herečky nařčení odmítli. „Jeho autory a autorkami jsme my a nevzniklo nikde v zahraničí,“ uvedli. Připomněli, že prohlášení čtou v rámci vyhlášené stávkové pohotovosti, která platí od loňského září.
V textu poukazují na pokračující neodborné čistky v kultuře a chybějící odborný dialog ze strany ministerstva kultury. Zdůrazňují, že divákům dávají čas k odchodu, pokud je prohlášení nebo politika celkově nezajímá.
Kulturní čistky na Slovensku
Během kulturních čistek odvolala ministryně Šimkovičová ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličku, ředitelku Slovenské národní galerie Alexandru Kusou nebo ředitele Slovenského národního muzea Branislava Panise. Jejich odvolání vyvolalo masové protesty. Petici za odvolání Šimkovičové následně podepsalo asi 200 tisíc lidí.
V létě proběhly protesty umělců, během kterých účastníci požadovali, aby ministerstvo vedl člověk, který bude garantovat odbornost. Kroky Šimkovičové označili protestující za „vulgární ideologické čistky“ a „kobercový nálet“ na kulturní instituce.
„Přerozdělování dotací pro kulturu se dostalo do rukou politických nominantů,“ upozornila platforma Otevřená kultura, která protesty svolala, a konstatovala, že změna zákona, který z veřejnoprávních médií udělal de facto státní, může sloužit jako nástroj ideologické propagandy současné vlády Roberta Fica (Směr-sociální demokracie).