V pátek zely chorvatské obchody, nákupní centra i benzinky prázdnotou. Jednodenním bojkotem Chorvati a Chorvatky vyjádřili nesouhlas se zdražováním.
V Chorvatsku v posledních třech letech vzrostla cena potravin o 34 procent. Některé položky teď vyjdou dokonce na dvojnásobek, informuje například Balkan Insight.
Protestující viní z nárůstu právě samotné řetězce. Protest měl za následek až padesátiprocentní pokles tržeb obchodů za daný den.
Protest měl však hlavně symbolický význam. „Prodejci nebudou finančně poškozeni, ale je to důležitý symbolický vzkaz, že zdražování by mělo skončit,“ řekl agentuře AFP, citované například France24, Danko Horvat, barman ze Záhřebu, který se k bojkotu připojil.
Na stranu nespokojených občanů se staví opoziční strany, odbory, některé celebrity, ale dokonce i dva ministři či Evropské centrum pro ochranu spotřebitelů ECIP. „Jedná se o důležité a jasně formulované poselství od lidí, že sledují a porovnávají ceny doma v Chorvatsku a v sousedních zemích,“ uvedl k protestům premiér země Andrej Plenkovic. Odkazoval tak k nepoměru, kdy jsou například v nedalekém Slovinsku a Itálii potraviny levnější než v Chorvatsku.
Průměrná mzda v Chorvatsku činí 1 366 euro (v přepočtu 34 274 korun), země má zároveň s 4,5 procenty největší roční inflaci v rámci eurozóny. Odborníci poukazují, že Chorvatsko má jednu z nejvyšších sazeb daně z přidané hodnoty. I to je jedním z důvodů vysokých cen.