Počet lidí, kteří rakovinou plic onemocněli, a přitom nikdy nekouřili, roste. OSN má jasného viníka, jímž je znečištěné ovzduší.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ho označuje za „významný faktor“. Pokud jde o přímé příčiny, znečištění je pátým nejčastějším viníkem zodpovědným za úmrtí na následky zmiňovaného onemocnění. Tvrzení pochází od Agentury pro výzkum rakoviny, kterou cituje The Guardian.
Dlouholetá studie provedená renomovaným časopisem The Lancet také ukázala, že rakovina plic je vůbec nejčastějším typem rakoviny. Například v roce 2022 jí onemocnělo přes dva a půl milionu lidí po celém světě, přičemž u 200 tisíc z nich šlo o podtyp adenokarcinomu, který způsobilo znečištěné ovzduší.
Nejvíce případů výzkumnictvo zaznamenalo ve východní Asii a Číně. Hlavní autor studie Freddie Bray uvedl, že je potřeba zkoumat další faktory, jako je právě znečištění ovzduší, v zemích, kde kouření není považováno za hlavní příčinu rakoviny plic.
„S poklesem prevalence kouření – jak je patrné ve Velké Británii a USA – má podíl rakoviny plic diagnostikované u osob, které nikdy nekouřily, tendenci se zvyšovat,“ uvedl Bray.
Podle něj se v boji proti nejčastější rakovině nestačí jen soustředit na regulace tabáku. „To, zda se celosvětově zvýší podíl adenokarcinomů, které lze přičíst znečištění okolního ovzduší, závisí na úspěšnosti budoucích strategií omezování užívání tabáku a znečištění ovzduší na celém světě,“ uvedl.
Znečištěné ovzduší ale nezpůsobuje jenom rakovinu plic. Na jeho následky zemře celosvětově až třináct lidí každou minutu. Zapříčiňuje totiž i další kardiovaskulární onemocnění.