Nová data uvádějí, že USA přišly o 1,6 milionu včelstev během letošní zimy, což je rekordní v moderních dějinách.
Experti si ale nejsou jisti, proč k tomu došlo. Mohou v tom hrát roli pesticidy, špatná výživa a rychle měnící se počasí. „Na základě prvních čísel, která nám teď přicházejí, můžeme předpokládat, že půjde o největší úbytek včelstev v historii USA,“ uvedl entomolog Scott McArt z Cornellovy univerzity.
Včela medonosná je jedním z nejrozšířenějších druhů hmyzu a patří mezi nejdůležitější opylovače. Podle entomologů z Washingtonské státní univerzity mohou včelaři z USA v letošním roce zaznamenat úbytek včel o 60 až 70 procent. Studie Cornellovy univerzity vyčíslila ekonomické škody na nejméně 139 milionů dolarů.
Trumpovy škrty v praxi
Entomoložka Juliana Rangel tvrdí, že rozsáhlé snížení výdajů federálních úřadů, které provedl prezident Donald Trump, „nemohlo přijít v horší dobu“. Cornellova univerzita kvůli snižování financování ve vědě přišla o hodně zaměstnanců a jen zúžit škálu možných vysvětlení včelího vymírání potrvá nejméně měsíc. Nyní chce univerzita prověřit, zda byly populace zasaženy škodlivými pesticidy.
„Máme podezření na hodně příčin. Jsou tu i teorie o novém viru, proto potřebujeme sbírat další a další data. V tomto stádiu výzkumu nemůžeme žádnou příčinu zcela vyloučit,“ doplňuje McArt.
Není to poprvé, kdy by Spojené státy čelily intenzivnímu vymírání včel. Dosud to ale bylo spíše na lokální úrovni. Před dvěma lety floridští včelaři zaznamenali ztráty až 90 procent včelstev.