Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
16. května 2023 17:25
Čas čtení 1:26

Poslankyně ODS se vyfotila s političkou, která v Ugandě bojuje za trest smrti pro gaye. Po kritice fotku smazala

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Poslankyně ODS se vyfotila s političkou, která v Ugandě bojuje za trest smrti pro gaye. Po kritice fotku smazala
Zdroj: ODS

„Fotku jsem smazala poté, co jsem byla upozorněna na její politický postoj k LGBT+ komunitě. S těmito jejími názory nesouhlasím, nevěděla jsem o nich,“ hájí se politička.

Česká poslankyně Eva Decroix (ODS) se na sociální síti dostala po nějaké době znovu pod palbu kritiky. Důvodem se stala fotografie, na které je zachycena s ugandskou poslankyní Lucy Akello. Ta ve své domovině mimo další agendy bojuje za ustavení trestu smrti pro gaye, na což upozornil aktivista Kryštof Stupka. Decroix po kritice fotografii smazala a hájí se tím, že o postojích ugandské političky k LGBT+ nevěděla.

Řešily jsme úplně jiná témata, hájí se Decroix

„Lucy Akello je mou milou kolegyní v alianci IPAC a ugandskou poslankyní. Ve včerejším panelu velmi trefně, byť syrově popsala, jak si Čína kupuje Afriku. Za svoje lidi bojuje s vervou, ale jinak je s ní ohromná legrace,“napsala Decroix původně ke svému příspěvku z Copenhagen Democracy Summit 2023.

Jak ale upozornil aktivista Kryštof Stupka, ugandská politička je zákonodárkyní, která ve své zemi tvrdě prosazuje přijetí antiLGBT+ zákona. Ugandský parlament také nedávno schválil zákon, který za vztahy osob stejného pohlaví stanovuje přísné tresty. Homosexualita je podle tohoto zákona trestána doživotním vězením, v některých případech může dojít i k trestu smrti. 

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

„‚Milá kolegyně‘, která v Ugandě bojuje za trest smrti pro gaye,“ okomentoval fotografii političek Stupka. Decroix následně společnou fotografii smazala a k situaci se vyjádřila. „Fotku s Lucy jsem smazala poté, co jsem byla upozorněna na její politický postoj k LGBT+ komunitě. S těmito jejími názory nesouhlasím, nevěděla jsem o nich. Setkaly jsme se v souvislosti se zvyšujícím se vlivem Číny v Africe,“ vysvětlila. 

Přímo pod příspěvek Kryštofa Stupky Decroix napsala, že v oblasti boje proti vlivu Číny v Africe odvádí Akello skvělou práci a bude s ní nadále spolupracovat. „Její ostatní postoje nehodnotím, a abych řekla pravdu, ani jsem to, co píšete, nedohledala. Neschvaluji to a mrzí mě, že tento postoj kolegyně zastává,“ dodala.

Kvůli fotografiím už byla Eva Decroix kritizována letos v březnu. Tehdy chtěla vyjádřit podporu vládě ohledně snížení valorizace penzí. Na sociálních sítích sdílela názor důchodce z Vysočiny Václava P., který prý současného ministra financí chápe a v jehož okolí většina penzistů se snížením souhlasí. Nešlo však o reálného důchodce, ale fotografii z fotobanky.

3. března 2023 8:41 Čas čtení 0:57 Spokojený důchodce z Vysočiny, nebo z fotobanky? Poslankyně chtěla podpořit vládu, schytala spíš výsměch Spokojený důchodce z Vysočiny, nebo z fotobanky? Poslankyně chtěla podpořit vládu, schytala spíš výsměch
Domů
Sdílet
Diskuse