Íránská modelka Mahlagha Jaberi na filmovém festivalu v Cannes překvapila politickým gestem. Na červený koberec si vzala šaty, které mají místo ramínek kolem krku oprátku. Protestovala proti nedávnému zvýšení počtu poprav v zemi.
Třiatřicetiletá modelka se na červeném koberci festivalu ukázala v přiléhavých černých šatech, které měly kolem krku řemínek připomínající oprátku.
Upozornit na nespravedlivé popravy
Jaberi poděkovala týmu a návrháři Jilovi Saberovi za to, že jí pomohl skrze módu poukázat na dění v její zemi původu. „Chtěli jsme udělat módní gesto, které by bylo v souladu s půvabem Cannes, ale ještě důležitější bylo přitáhnout pozornost médií k nespravedlivým exekucím Íránců,“ píše v příspěvku pod fotografií šatů.
Vyjadřování politických názorů či gest je však na festivalu zakázáno a ochranka modelce zabránila, aby ukázala šaty zezadu. Na vlečce sukně stál anglický nápis „Zastavte popravy“. Jaberi si přesto myslí, že význam byl jasně patrný.
Íránské autority po protestech přitvrzují
V prvním květnovém týdnu nechaly íránské autority popravit okolo 45 vězňů. Podle OSN bylo jen letos popraveno přes 200 lidí, nejčastěji kvůli prohřeškům spojeným s drogami.
V důsledku protivládního protestního hnutí, které zachvátilo Írán po smrti 22leté Mahsy Amini v polovině září, přišlo o život nejméně 500 lidí a desetitisíce skončily ve vězení.
Odvaha, nebo potupa?
Akt přitáhl mnoho pozornosti. Podporu Jaberi na Twitteru vyjádřil i Anton Gerašenko, poradce ukrajinského ministra vnitra. V příspěvku napsal: „Další statečná žena. Možná kdyby byla v politice většina žen, tak by nebyly další války. Co myslíte?“
Ale k počínání Jaberi se ozvala i kritika. Nad dodatečným videem, které modelka v šatech natočila a ke kterému přidala hymnu lidí protestujících proti režimu, se rozhořčoval novinář íránského původu žijící v USA Yashar Ali. „Zatímco nevinní Íránci jsou popravováni, Mahlagha Jaberi si myslí, že je dobrý nápad si obléct šaty s oprátkou a natočit svůdné video s písní, která je hymnou protestujících,“ napsal na sociální síť. „Absolutně ostudné,“ zakončil novinář, v komentáři pod jeho tweetem se však lidé stavěli spíše na stranu Jaberi.