Velrybí vši z čeledi Cyamidae jsou prospěšné, ale zvířata také dráždí.
Velryby poblíž mexického pobřeží se začaly opakovaně vracet k lidem, kteří jim odstraňují z těla parazity – takzvané „velrybí vši“. Tento jev je zcela neobvyklý, protože tyto druhy – plejtváci šedí – byly ve 20. století loveny drastickým způsobem. Informuje o tom britský The Guardian.
Všiml si toho Paco Jimenez Franco, kapitán malého člunu v laguně Ojo de Liebre u pobřeží Baja California v Mexiku. „Když jsem odstranil první veš, velryba se znovu přiblížila, abych mohl pokračovat,“ řekl Franco. Ta samá velryba se podle Franca později opakovaně vrátila a dožadovala se dalšího „odvšivování“. „Je to pro mě velmi vzrušující,“ dodal.
Britský zoolog Mark Carwardine si myslí, že plejtváci šedí mají k těmto vším vztah na pomezí lásky a nenávisti. Velrybí vši z čeledi Cyamidae – bledá stvoření podobná krabům plazící se po hlavách zvířat – jsou prospěšné, protože požírají řasy na jejich tělech a živí se odlupující se kůží. Předpokládá se však, že zvíře také dráždí.
„Velryby mají velmi citlivou kůži a tisíce těchto malých stvoření, která se pevně drží nebo se pohybují pomocí svých mimořádně ostrých zahnutých drápů, je musí dohánět k šílenství,“ tvrdí Carwardine.
Zoolog řekl, že takové chování u velryb ještě neviděl. „Zdá se, že jim nevadí, když je lidé odtrhávají. Ale museli byste jich odtrhnout stovky, abyste dosáhli velkého rozdílu,“ řekl.