Tisíce tučňáků císařských v západní Antarktidě přišly v loňském roce o mláďata, z velké části kvůli ústupu mořského ledu, vyplývá to ze satelitních údajů.
Za poslední dva roky dosáhl mořský led na většině území Antarktidy rekordně nízké úrovně. Při prohlížení satelitních snímků v roce 2022 si však geograf Peter Fretwell všiml, že led v jedné oblasti taje zejména na počátku roku. Se svými kolegy chtěl změřit dopad tohoto úbytku ledu – v Bellingshausenově moři u západní Antarktidy – na tučňáky císařské v této oblasti.
Vědci se proto podívali na satelitní snímky kolonií, aby zjistili osud hnízdní sezony. Z pěti pozorovaných kolonií čtyři pravděpodobně přišly o všechna mláďata, uvádí tým v časopise Communications Earth & Environment.
Tučňáci císařští jsou závislí na stabilním mořském ledu po celou dobu svého rozmnožování, které trvá od dubna do ledna. Když se vejce vylíhne, musí se novorozené mládě vyklubat a ztratit peří, aby získalo nepromokavou srst.
V roce 2022 se mořský led rozpadl dříve, než některé kolonie dokončily vylíhnutí mláďat. Bez nepromokavého peří nebyli prchající ptáci schopni přežít, říká Fretwell. „Z přibližně 10 000 hnízdících párů v regionu podle nás přežilo asi 850 mláďat,“ říká Fretwell z British Antarctic Survey v anglické Cambridgi.