Přibližně 1,3 milionu Čechů a Češek je na hranici rizikového nebo problémového pití. To je více než na Slovensku, v Maďarsku či Rakousku. Vyplývá to z dat lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio.
Podle výsledků průzkumu alespoň občas pije alkohol 82 procent Čechů, 81 procent Maďarů, 80 procent Rakušanů a 77 procent Slováků. Zbytek obyvatelstva v těchto zemích jsou abstinenti.
„Alkohol v Česku patří mezi těžké a nejzávažnější drogy. Přibližně 1,3 milionu Čechů je totiž na hranici rizikového nebo problémového pití, což je v porovnání s nealkoholovými drogami nesrovnatelné a alarmující,“ uvádí adiktolog a ředitel institutu Origanum Aleš Kuda. Data byla sesbírána na vzorku tisíc respondentů z každé z výše uvedených zemí.
Ve všech zkoumaných státech holdují alkoholu více muži než ženy. „Z průzkumu je zřejmé, že každodennímu pití alkoholu propadá zhruba dvakrát až třikrát více mužů než žen. V Česku to proporcionálně vychází v rámci rizikové závislosti dva muži na jednu ženu,“ vysvětluje tisková mluvčí Pilulka.cz Daria Zverevska.
Další návykové látky
Žebříčku návykových látek, které Češi a Češky užívají každodenně, vévodí cigarety (27 procent). Méně časté jsou léky proti bolesti (pět procent), nikotinové sáčky a žvýkací tabák (dvě procenta) a drogy (jedno procento).
Podle průzkumných dat intenzita pití alkoholu dosáhne vrcholu ve věkové skupině 25 až 44 let a drží se až do věku 54 let. S přibývajícím věkem lidé inklinují k abstinenci, 38 procent dotazovaných nad 65 let nepije alkohol vůbec.
Mezi další nejvíce abstinující skupiny patří vdovy a vdovci (39 procent) a rodiče se třemi a více dětmi (29 procent). Naopak mezi skupinu pijící alkohol až několikrát týdně patří rodiče s jedním až dvěma dětmi (24 procent) a častému pití alkoholu v týdnu holduje i 20 procent bezdětných Čechů a Češek.
Zhruba pět procent lidí s vážnými finančními problémy se neobjede bez alkoholu každý den. Během pracovní doby pijí v Česku tři procenta mužů a jedno procento žen a považují to za společensky běžnou věc. Naopak téměř polovina Čechů a Češek toto chování vnímá jako alkoholovou závislost.