Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
9. listopadu 2023 16:14
Čas čtení 1:06

Dodávky antibiotik převýší potřeby Česka, chybět ale může jiný lék

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Dodávky antibiotik převýší potřeby Česka, chybět ale může jiný lék
Zdroj: Česká lékárnická komora

Dodávky antibiotik v tabletách převýší v příštích měsících spotřebu. Lokálně by mohly chybět přípravky ve formě sirupu, které používají malé děti.

S výpadky dodávek antibiotik se ČR i další státy potýkají opakovaně od konce loňského roku. „Podařilo se nám zajistit dodavatele, který vykrývá dodávky původních dodavatelů, na které jsme byli léta zvyklí. Co se týče listopadu, prosince, ledna, dostaneme dodávku, která by měla vystačit na celý rok,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Penicilinových antibiotik bude mít ČR k dispozici 100 tisíc balení měsíčně, proto u tabletových léků neočekává náměstek jakékoliv problémy.

Kdy se obnoví dodávky sirupu?

Dodávky sirupů nyní zajišťují úřady z jiných trhů, připomněl náměstek dodávky ze Švédska a Španělska. „Původní dodavatel by měl obnovit dodávky v polovině prosince. Pak by měla být situace stabilní. Teď budou muset bohužel lékárníci pracovat s přebalenými sirupy, které pochází z jiných trhů, ale jsou registrované v Evropě,“ řekl Dvořáček.

15. listopadu 2022 13:00 Čas čtení 0:20 KVÍZ: Co víš o antibiotikách? Otestuj se a zjisti, zda se léčíš správně KVÍZ: Co víš o antibiotikách? Otestuj se a zjisti, zda se léčíš správně

Důvodem výpadku je to, že závod v Rakousku není schopen vyrábět ve třísměnných provozech jako v minulosti, uvedl Dvořáček. Některé tablety se nicméně dodávají s dělicí čárou, takže je lze využít pro dětské pacienty schopné je polykat. „Doufáme, že se nám tím částečně podaří vykrýt to, co by mohlo chybět v oblasti sirupů,“ řekl.

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kateřina Podrazilová novinářům řekla, že úkol jejího úřadu spočívá nyní hlavně v komunikaci s výrobci, dodavateli a distributory. „Podle informací, které máme k dispozici, neočekáváme v tuto chvíli plošný výpadek. Někde budou dodávky velmi těsné, lokální nedostupnost v konkrétní lékárně vyloučit nemůžeme,“ doplnila.

3. října 2023 7:05 Čas čtení 1:15 Sezóna infekcí se blíží. Na jakou nemoc zaberou antibiotika a kdy jsou zbytečná? Sezóna infekcí se blíží. Na jakou nemoc zaberou antibiotika a kdy jsou zbytečná?

Menší přehled než u antibiotik má stát u přípravků proti bolesti či zvýšené teplotě, které se prodávají bez receptu. „Nicméně pokud se podíváme na dodávky, můžeme s klidem říct, že situace by měla být stabilní nejen do konce roku, ale po celou sezonu respiračních onemocnění,“ konstatoval Dvořáček.

Domů
Sdílet
Diskuse