NASA zachytila sluneční erupci pomocí družice speciálně určené k pozorování Slunce, která se nachází na oběžné dráze Země.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zachytil nejsilnější sluneční erupci od roku 2017. V jejím důsledku zaznamenali dvouhodinové přerušení rádiového spojení ve Spojených státech a dalších zemích, kde bylo v té době denní světlo. Problémy se spojením měli například piloti letadel, uvedla agentura AP.
Tento takzvaný rádiový výbuch – což je jev, při kterém se uvolní obrovské množství energie v podobě rádiových vln – byl mimořádně silný a ovlivnil i vyšší rádiové frekvence na Zemi.
Vědci nyní zkoumají oblast Slunce v jeho severozápadní části, kde k erupci došlo. Zkoumají, zda koronální hmota vyvržená ze Slunce míří k Zemi. To by na Zemi vyvolalo geomagnetickou bouři, která by mohla v následujících dnech způsobit výpadky vysokofrekvenčních rádiových spojů, zejména ve vyšších zeměpisných šířkách. Lze také očekávat polární záři.
NASA zachytila sluneční erupci prostřednictvím družice speciálně určené k pozorování Slunce, která se nachází na vysoké oběžné dráze Země. Družice zaznamenala erupci v extrémním ultrafialovém poli záření.
Slunce se v současné době blíží k vrcholu svého cyklu, který trvá přibližně 11 let. Největší aktivitu na povrchu Slunce vědci očekávají v roce 2025.