Od ledna dochází ke zdražení poplatků za elektřinu, průměrně až o 68 procent.
Dle odborníků z Kalkulátor.cz platí nejnižší částky obyvatelé Prahy, u nich dojde k navýšení distribučních poplatků o šest procent. Naopak ti, kteří bydlí ve středních Čechách, na severu Čech nebo na severu Moravy, si připlatí 25 procent. Výše zdražení však bude záviset na tom, u které společnosti mají odběratelé distribuční území.
Pro všechny stejný je poplatek za systémové služby. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny nyní místo 137 korun zaplatíme 258. Vrací se i tzv. poplatek PoZE, který nebyl minulý rok účtován. Ten činí 599 korun za megawatthodinu. Podle Lukáše Kaňoka, ředitele sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz, má toto znovuobnovené účtování největší podíl na aktuálním zdražení.
Poplatek za činnost operátora platíme za to, že v síti není ani moc, ani málo proudu. Zároveň pokud má elektrárna výpadek, či naopak zahájí provoz továrna s velkou spotřebou, tak nám doma stále vše svítí a nepoznáme rozdíl. Zdražení této částky bude pro všechny stejné, tedy o 21 procent. Převedeno na peníze však zdražení vychází na korunu měsíčně. V tomto případě si tedy připlatíme jen 12 korun ročně.
Naopak co je závislé na typu distribučního území, je poplatek za jistič. Ten platíme podle toho, jaké máme doma instalované spotřebiče a kolik proudu pro svůj chod potřebují. Opět zdražení nejméně ucítí obyvatelé Prahy. Například u jednoho z nejběžnějších jističů 3x16A sazby D02d zákazníci PRE zaplatí o 15 korun měsíčně více. Naopak zákazníci distributora ČEZ si připlatí dvojnásobek, tedy 31 korun měsíčně.
Největší vliv na zdražení má tedy na svědomí znovuobnovení poplatků za zelenou elektřinu a poplatek za distribuci (dopravu elektřiny jako takové). Vyplatí se tedy být proaktivní a zajistit si co nejnižší cenu elektřiny. Regulovanou část ceny elektřiny sice nemáme možnost ovlivnit, ale tu obchodní ano.