Příliš se o ní nemluví, přesto představuje závažný problém v oblasti veřejného zdraví. Řeč je o antibiotické rezistenci, tedy situaci, kdy bakterie získávají schopnost odolávat účinkům antibiotik.
„Zvýšená rezistence na antibiotika je velkým rizikem do budoucna. K antibiotikům již existuje velké množství rezistentních bakterií. V České republice se ještě nejedná o
takový problém, jako je tomu například v Itálii, Řecku nebo Indii, nicméně i u nás se
setkáváme s infekcemi, jejichž léčba je prostřednictvím antibiotik již obtížná nebo nemožná,“ říká lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová.
Co má největší vliv na vzrůstající rezistenci bakterií? Nadužívání antibiotik a nedodržování léčebných postupů. Rezistentní bakterie mohou způsobovat vážné infekce vedoucí k vyšší úmrtnosti a také zvyšovat náklady na zdravotní péči, protože by byla léčba rezistentních infekcí dražší a delší. Došlo by také k výraznému ztížení chirurgické péče.
V důsledku infekcí způsobených bakteriemi rezistentními na antibiotika v Evropě každoročně zemře 33 tisíc lidí. V Česku jde o více úmrtí než v důsledku autonehod. Pokud se bude tento problém rozšiřovat stejným tempem, v roce 2050 by mohla mít antibiotická rezistence na svědomí až deset milionů úmrtí ročně, tedy víc, než způsobuje rakovina.
Jak rostoucí rezistenci zabránit?
Základem je, že lékaři a lékařky by měli antibiotika předepisovat pouze tehdy, když jsou opravdu třeba. Pacienti a pacientky je často vyžadují i v případech, kdy jsou zbytečná, například u virových onemocnění. Nevhodná je také samoléčba antibiotiky.
Podle Loono je vhodné o antibiotické rezistenci více hovořit a edukovat veřejnost o odpovědném užívání antibiotik. Zásadní je také podpora výzkumů nových léčiv a léčebných postupů.
„Každou další pilulkou antibiotik, kterou užijeme zbytečně nebo špatně, riziko rezistence zvyšujeme a ohrožujeme tak efektivní léčbu bakteriálních infekcí nejen pro sebe, ale také pro budoucí generace. Antibiotika nejsou samospásná a na některá onemocnění se více hodí jiná léčiva nebo léčebné postupy. Jestliže jsou užívána špatně, mohou nadělat více škody než užitku,“ dodává Šédová.