Výzkumné centrum domácího násilí a genderově podmíněného násilí ReCeGe zveřejnilo výzkumnou zprávu týkající se dětí a násilí v blízkých vztazích.
Na studii spolupracoval také Sociologický ústav Akademie věd s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy.
Studie zpracovává výpovědi deseti lidí, kteří se jako děti stali oběťmi domácího násilí ze strany vlastních rodičů či jejich partnerů a kteří byli ochotni se pod podmínkou anonymity svěřit se svým příběhem.
Máma zbila dceru za vysvědčení
„Když se máma vrátila z práce, hned se dívala na vysvědčení a začala na mě křičet, proč mám trojku. Nadávala mi a pak mě chytla za vlasy a mlátila mě do hlavy,“ uvedla dnes dvacetiletá žena, která má za sebou pokus o sebevraždu a hospitalizaci na psychiatrii.
Autorky studie zdůrazňují, že ve většině případů se děti nikde nedovolaly pomoci. „Průzkum nám ukázal, že pro děti, u nichž doma dochází k násilí, je klíčová schopnost získat náhled na situaci a pochopení, že to není v pořádku a nemá se to dít,“ uvedla pro Novinky.cz a Právo jedna z autorek výzkumu Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Svůj příběh dále vyprávěla 24letá žena, kterou od puberty fyzicky napadal její agresivní otec. S problémem se nejdříve prý obrátila na školní psycholožku, později i další psychology a psychiatra. Nikdo z nich jí však nepomohl ani nekontaktoval úřady. Ani soud, který rozvedl její rodiče, se o situaci nezajímal.
„Ve všech těchto případech k násilí docházelo roky a systém jej nikdy jako domácí násilí nevyhodnotil. Maximálně to bylo označeno za rozvodovou kauzu,“ řekla Nyklová.