Rakovina kůže patří mezi nejčastější typy nádorových onemocnění. Pomoci by mohla nová mRNA vakcína.
Jedním z prvních pacientů, kteří vakcínu testují, je dvaapadesátiletý Steve Young, kterému loni v srpnu lékaři vyřízli melanom z kůže na hlavě. Podporovat by měla imunitní systém, přesněji pomáhat rozpoznat a eliminovat zbývající rakovinné buňky. Funguje na podobné technologii jako současné vakcíny proti covidu.
Podávána je společně s dalšími léky, které podporují imunitní systém. Léčba zatím není dostupná široké veřejnosti, výzkum je ale již ve třetí finální fázi. Je vytvořena tak, aby odpovídala jedinečnému genetickému obrazu pacientova nádoru, tělu dává pokyn k tvorbě bílkovin a protilátek.
Lékař Heather Shaw z University College London Hospital pro BBC potvrdil, že injekce má potenciál vyléčit nejen lidi s melanomem, ale že je testována i u dalších druhů rakoviny – nádorů plic, močového měchýře a ledvin. „Tohle je jedna z nejzajímavějších věcí, které jsme za poslední dobu viděli,“ uvedl.
Vakcína by tak mohla dodat naději na vyléčení mnoha onkologickým pacientům. „Místo toho, abych jen seděl, čekal a doufal, že se to už nikdy nevrátí, jsem měl příležitost se tomu postavit,“ dodal Young.