Unikátní mapa na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ukazuje kvalitu vody v přírodních koupalištích po celém Česku. Jestli už se chystáš na letní koupačku, mapa je přímo pro tebe.
Každý si může vyhledat své oblíbené koupaliště a ověřit si aktuální kvalitní stav tamní vody. U každé z lokalit je uveden její název, podrobnější údaje, datum posledního stanovení kvality vody, symbol kvality vody a popřípadě historické údaje o kvalitě vody.
Mapa je dostupná zde a kvalitu vody rozděluje do pěti kategorií:
- Voda vhodná ke koupání: Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
- Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi: Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
- Zhoršená jakost vody: Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
- Voda nevhodná ke koupání: Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
- Voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání: Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
Podle posledních údajů má zhoršenou jakost vody třeba vodní nádrž Lipno, vodní nádrž Orlík, Máchovo jezero – Staré Splavy, Hamerské jezero nebo rybník Dlouhý u Lanškrouna. Všechna tato místa byla naposledy kontrolována 3. června.