Index sociálního vyloučení za rok 2023 ukázal, že situace je na mnoha místech horší než předchozí rok.
K největšímu nárůstu dochází především v počtu vyplacených příspěvků na bydlení, a to až o 81 tisíc. Počet obcí v nejzatíženějším pásmu meziročně stoupl o 50, dohromady ve dvou nejvíce zatížených pásmech pak o 539. Hodnoty se nejvíce vyšplhaly v Praze, Jihočeském, Plzeňském nebo i Moravskoslezském kraji.
Hodnota indexu ukazuje, jak velká část společnosti je znevýhodněna vůči zbytku. Sociální vyloučení je pojem označující vytěsňování skupiny či jednotlivců na okraj společnosti, kterým je posléze omezován či zamezován přístup ke zdrojům, které jsou ostatním přístupné. Často jde o kumulaci různých faktorů, s extrémní materiální chudobou tak vůbec nemusí souviset.
U nás je často sociální vyloučení spojováno s oblastmi bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti a zadluženosti. Lidé tak mají například zhoršený přístup k veřejným službám v místě svého bydliště, tuto situaci označujeme jako tzv. prostorovou segregaci.
Pomocí indexu sociálního vyloučení tak Agentura pro sociální začleňování měří hodnoty v celorepublikovém rozsahu. Škála nabývá hodnot od nuly (naprostá absence vyloučení) do 30 bodů (nejvyšší možná míra). Do indexu jsou započítána data ohledně příjemců příspěvku na bydlení, příjemců příspěvku na živobytí, osob v exekuci, dlouhodobě nezaměstnaných osob a předčasných odchodů ze systému vzdělávání (z běžných tříd).