Populární platforma pro tvorbu a hraní her Roblox je dlouhodobým problémem.
Agentura Bloomberg v rozsáhlém článku popisuje, jaké problémy se s touto platformou pojí. Zmiňuje přitom toxicitu, dětskou práci, obtěžování, nebo dokonce terorismus. Zejména se pak zaměřuje na problémy spojené s pedofily.
Příkladem je případ osmačtyřicetiletého úředně uznaného sexuálního predátora Clintona McElroye z amerického Kansasu, který v roce 2020 vylákal sexuální fotky a videa z osmileté dívenky.
Známý je také případ dvaadvacetiletého Arnolda Castilla, který patnáctileté uživatelce Roblxu zaplatil Uber za tisíce dolarů, aby za ním přijela domů. Následně dívku věznil v pronajatém pokoji, kde jí dával jídlo výměnou za sex. Dívka se aktuálně léčí s těžkou depresí a potýká se s úzkostnými záchvaty.
Minimální kontrola
Roblox se vyznačuje tím, že jeho obsah a uživatelé nejsou prakticky nikým kontrolovány. Společnost zaměstnává asi 3 tisíce moderátorů, což je při počtu 78 milionů denních uživatelů poměrně směšné číslo. Nemoderované prostředí tak láká pedofily, kteří nezletilé uživatele sexuálně zneužívají nebo se snaží z nich snaží vylákat citlivé informace. Výjimkou nejsou ani pokusy o únos.
Jen v roce 2023 evidovalo americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti 13 316 nahlášených případů zneužívání dětí v prostředí Robloxu. Jedná se však pouze o případy nahlášené na území USA, které dokázali zachytit sami uživatelé, moderátoři nebo umělá inteligence.
Platforma se před dvěma lety terčem kritiky kvůli některým kontroverzním hrám, které svým uživatelům nabízí. Jednou z nich byla hra s názvem „War on Larkiv: Ukraine“, která simulovala boje mezi Ukrajinci a ruskými okupanty.