Jedna z největších a nejkomplexnějších studií o nepodmíněném příjmů zná své výsledky. Lidé, kteří dostávali tisíc dolarů měsíčně jen tak, pracovat nepřestali, začali ale více dbát o své zdraví.
Sam Altman, zakladatel společnosti Open AI, v rámci studie věnoval třem tisícům nízkopříjmových účastníků 1000 dolarů měsíčně po dobu tří let, v přepočtu tedy něco přes 23 tisíc korun.
Zkoumal pak, jak se lidé s tímto nepodmíněným příjmem zachovají. Snažil se zodpovědět otázky, jakými jsou například: „Sedí lidé a hrají videohry, nebo vytvářejí nové věci? Jsou lidé šťastní a naplnění?“
Výsledky ukazují, že příjemci nadále pracovali. Svou pracovní dobu si ale v průměru každý týden zkracovali o 1,3 hodiny, čímž více dbali na svůj odpočinek. Jedna z hlavních výzkumnic Eva Vivalt ale tento efekt nevidí jako negativní.
„Pokud výsledky říkají, že si lidé cení toho, že mají více volného času – že to je to, co zvyšuje jejich pohodu – je to pozitivní,“ uvedla pro CBS. Dodala, že poskytnuté peníze daly příjemcům větší autonomii v tom, jak tráví svůj volný čas, což zlepšilo jejich blahobyt.
Účastníci výzkumu zároveň zvýšili své výdaje na zdravotnické služby. Zvýšily se i jejich úspory, a to o 25 procent oproti kontrolní skupině. Nejvíce peněz investovali příjemci do jídla, nájmu a na dopravu.
Ve svém blogovém příspěvku uvedl Altman, že si myslí, že eliminace „tradičních pracovních míst“ technologiemi by mohla v budoucnu učinit základní nepodmíněný příjem nezbytným.