Dle nové studie, která vyšla v časopise Nature Climate Change, je 10 procent nejbohatších lidí zodpovědných za dvě třetiny pozorovaného globálního oteplování od roku 1990.
Studie se snažila určit, jak nerovnosti přispívají k prohlubování klimatické krize. Lidé v bohatších zemích, včetně více než poloviny zaměstnanců na plný úvazek v Británii, nesou větší zodpovědnost za klimatické katastrofy, které nejvíce dopadají na obyvatelstvo v chudších částech světa, konstatovali výzkumníci a výzkumnice.
„Naše studie ukazuje, že extrémní dopady na klima nejsou jen důsledkem abstraktních globálních emisí, ale že je můžeme přímo spojit s naším životním stylem a investičními rozhodnutími, která zase souvisejí s bohatstvím,“ uvedla hlavní autorka studie a analytička klimatického modelování Sarah Schöngart.
Výzkumníci a výzkumnice do klimatických modelů použili údaje o tom, jak jsou emise skleníkových plynů rozdělené podle bohatství. Díky tomu se jim podařilo přesněji zjistit, jak se mezi lety 1990 a 2019 měnila globální teplota a jak často se vyskytovaly extrémní výkyvy počasí.
„Zjistili jsme, že 10 procent nejbohatších přispívá ke globálnímu oteplování 6,5krát více než průměr, přičemž jedno procento nejbohatších přispívá dvacetkrát více a nejbohatší desetina procenta dokonce 76krát více,“ uvádí vědecký tým.
„Kdyby všichni vypouštěli emise jako dolních 50 procent světové populace, svět by od roku 1990 zaznamenal minimální dodatečné oteplení,“ dodal spoluautor studie Carl-Friedrich Schleussner.