Čtrnáct amerických států zažalovalo TikTok za pustošení duševního zdraví dospívajících.
Skupina čtrnácti generálních prokurátorů z celé USA obviňuje TikTok z toho, že pomáhá vyvolat krizi duševního zdraví mezi teenagery, informuje BBC. Aplikace podle nich používá návykové funkce, aby přilákala dětské uživatele, a záměrně veřejnost uvádí v omyl ohledně bezpečnosti dlouhodobého užívání. Žaloba žádá, aby soud platformě takové jednání zakázal a požaduje finanční sankce.
„TikTok ví, že nutkavé používání a další škodlivé účinky jeho platformy způsobují zmatek na duševním zdraví milionů amerických dětí a dospívajících,“ píše se v žalobě podané v úterý v New Yorku. Žalobci upozorňují také na to, že navzdory zdokumentovaným škodlivým účinkům TikTok stále prezentuje svou aplikaci jako vhodnou pro děti a mladistvé.
TikTok má na svědomí i životy
Generální prokurátorka New Yorku Letitia James uvedla, že mnoho mladých lidí zemřelo nebo bylo zraněno při plnění výzev TikToku. Nemálo mladistvých se cítí „smutnější, úzkostnější a depresivnější kvůli návykovým funkcím TikToku.“
Za nejvíce problematické označili žalobci upozornění, která narušují spánek, videa, která mizí, což nutí uživatele platformu častěji kontrolovat, a kosmetické filtry, jež umožňují zlepšit vzhled. Ačkoliv TikTok propagoval nástroje, jejichž cílem je pomoci lidem omezit čas u obrazovky, podle žaloby zkreslil jejich účinnost.
TikTok v úterním prohlášení uvedl: „Důrazně nesouhlasíme s těmito tvrzeními, z nichž mnohá považujeme za nepřesná a zavádějící. Jsme hrdí na práci, kterou jsme vykonali na ochranu dospívajících, a zůstáváme hluboce odhodláni jí zůstat zavázáni a i nadále aktualizovat a vylepšovat náš produkt.“
Populární sociální síť v současné době v USA již bojuje se zákonem schváleným Kongresem v dubnu. Ten nařizuje zákaz platformy, pokud čínská mateřská společnost Bytedance nebude souhlasit s jejím prodejem.