Podle celorepublikových institucí, jakými jsou Člověk v tísni, Národní divadlo či Česká filharmonie, je svoboda médií v ohrožení. Vyzývají tak veřejnost k akci.
Více než šedesát organizací, včetně Člověka v tísni, Národního divadla nebo Díky, že můžem, vyzvalo předsedy vládních stran k co nejrychlejšímu přijetí novely mediálních zákonů. Novela zákona o České televizi je na programu v průběhu jednání poslanecké sněmovny 19. listopadu.
„Ve světě dezinformací a online prostoru potřebujeme silná nezávislá veřejnoprávní média více než kdy jindy. Před 35 lety to byla jedna z věcí, kterou jsme chtěli: nezávislá média, která tvoří jeden ze základů fungující svobodné demokratické společnosti,“ řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Mezi veřejnoprávní média se řadí Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.
Organizace vyzývají politiky, aby novelou zajistili nezávislost a finanční stabilitu těchto institucí. K tomu se poslanci zavázali v programovém prohlášení. Na podporu prohlášení vznikla petice Podpoř podpisem, kde se můžeš podepsat jako občan nebo se připojit jménem organizace.
Svobodná média jsou pilíř demokracie
Projednávání novely zákona se navzdory slibům koalice pozastavilo a organizace se nyní obávají, že novela neprojde. To by znamenalo změnu financování navázaného na státní rozpočet nebo restrukturalizaci pod politickým tlakem, což by ohrozilo nezávislost médií veřejné služby.
„Jsme přesvědčeni, že oslabením médií veřejné služby je přímo ohrožena pluralitní společnost a demokratické základy našeho státu. Se znepokojením sledujeme vývoj událostí. České televizi a Českému rozhlasu vyjadřujeme jasnou podporu,“ sdělila Bára Stárek, ředitelka spolku Díky, že můžem. Podle generálního ředitele Národního divadla Jana Buriana je stabilní financování jednou ze zásadních podmínek existence svobodných médií a umělecké tvorby.
Signatáři prostřednictvím veřejného prohlášení chtějí zesílit podporu části veřejnosti, která zatím nebyla slyšet. V prohlášení uvedli, že v době, kdy si připomínáme 35 let od sametové revoluce, je než kdy jindy důležitější chránit nezávislost veřejnoprávních médií jako jednoho z pilířů demokracie.